Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Ziraat Fakültesi tarafından 2016-2017 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni düzenlendi.

 

      Tayfur Sökmen Kampüsü tören alanındaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Yoğun katılımın olduğu programda mezun öğrenciler adına konuşan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Gizem Arslan, çok zorlu bir yarışın ardından üniversiteye girdiklerini, sonrasında daha zor bir maratonu sonlandırarak esas mücadelenin mezuniyetten sonra başlayacağının altını çizdi.

 

      Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren de Bugünün mezunlar, aileler ve üniversite için gurur ve mutluluk dolu bir gün olduğunu vurgulayarak, “İstikbalimizin teminatı, vatanımızın gerçek sahibi, birlik ve beraberliğimizin sigortası ve ülke olarak medeniyetler üstüne çıkmamızı sağlayacak olan öğrencilerimizin mezuniyet sevinçlerini paylaşmak için toplandık” dedi.

 

      Birçok ülke gibi Türkiye’nin de çeşitli terör örgütlerinin hedefleri arasında yer aldığına işaret eden Prof. Dr. Eren “Milletimizin büyük azim, feraset ve kararlılığıyla geri püskürttüğü ve birinci yılını geride bıraktığımız hain 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımızı, şehitlerimizi rahmet ve minnetle; gazilerimizi de şükranla anmak istiyorum. Mustafa Kemal Üniversitesi olarak bugüne kadar 65 binin üzerinde öğrenciyi mezun ettik. Bu yıl da yaklaşık dört bin öğrenci mezun ederek ülkemizin nitelikli iş gücüne katkıda bulunduk” diye konuştu.

 

      Fen Edebiyat Fakültesini birincilikle bitiren Fatma Ağbaht’a plaket ve belgesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç tarafından, fakülte ikincisi Yahya Avcı ile fakülte üçüncüsü Nazlı Çakıl’a plaket ve belgeleri Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mert tarafından verildi. Güzel Sanatlar Fakültesini birincilikle bitiren Berna Orhan, fakülte ikincisi Safure Ersöz ve fakülte üçüncüsü Naki Kömürcü’ye plaket ve belgeleri Rektör Yardımcısı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen’den aldı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini birincilikle bitiren Gizem Arslan’a plaket ve belgesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren, fakülte ikincisi Mahmut Ateş ile fakülte üçüncüsü Kemal Benli’ye plaket ve belgeleri, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Songül Kakilli Acaravcı verdi. Mimarlık Fakültesini birincilikle bitiren Zeynep Özgen’e plaket ve belgesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren tarafından, fakülte ikincisi Çağlar Süzer ile fakülte üçüncüsü Zeynep Yıldırım’a plaket ve belgeleri Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi İşler tarafından verildi. Ziraat Fakültesini birincilikle bitiren Gamze Tamgüç’e plaket ve belgesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kılınç tarafından, fakülte ikincisi Beyhan Kaplan ile fakülte üçüncüsü Sahiha Cansu Paçal’a plaket ve belgeleri Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Şener takdim etti.

 

      Mezun olan öğrenciler keplerini havaya atarak büyük bir sevinç ve heyecan yaşadı, aileleri de coşkusu ve gururla çocuklarını izlediler. Törende ayrıca konuklara müzik dinletisi eşliğinde sunulan mezuniyet pilavı ikramı yapıldı.