TÜGVA Hatay İl Temsilciliğinin konuğu olan Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen Mustafa Kemal Üniversitesi’nde “Yolumuz, Halimiz, Hedefimiz’’ adlı konferans verdi.

 

Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü, Türkiye Gençlik Vakfı Hatay İl Temsilciği ve Yeniler Öğrenci Topluluğu tarafından hazırlanan, Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen’in konuşmacı olarak katıldığı, ‘Yolumuz, Halimiz, Hedefimiz’ konulu konferans Atatürk konferans salonunda gerçekleşti.

 

Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen gençlerin, büyüklerinden daha büyük olduklarını 15 Temmuz’da gösterdiğini ifade ederek “Biz yaşça büyüğüz ama onlar bizden daha büyük, bunu nereden çıkarıyorum. O gençler büyüklerinden bir söz gelmesini beklemeden meydanlara koştu ve iki saat içinde vatanı kurtardı. Şehit olan, gazi olanların yaş aralığına bakın orada ağırlıklı olarak gençleri göreceksiniz. Bir milletin asıl gücü tankı topu tüfeği değil, inançlı ve imanlı gençliğidir. 15 Temmuz’un aslan parçaları ellerinde hiçbir şey olmaksızın, topları ve savaş uçaklarını aşağı indirdiler” diye konuştu.

 

Bir sevda ve hayallerinin bulunduğuna işaret eden Mustafa Şen “Büyük Türkiye hayali kurduk. Bu hayal için yola çıktık gerçekleşmedi. Yılmadık yola devam ettik, durmadık. Bu yıl olmadı seneye olacak dedik vazgeçmedik. En büyük özelliğimiz inanmak, direnmek, açımızdan zerre taviz vermemekti. Bizim doğduğumuz yıllarda biz, sizin doğduğunuz yıllardaki kadar şanslı değildik. Biz esaret altında bir ülkede doğduk. Ülkemiz tutsaktı. Bu ülke kendi kararlarını kendisi alıp uygulayamıyordu ve iradesi pranga altındaydı. Ülkenin başbakanı biz şunu yapacağız dediğinde dünyada yapamazsın diyenlerin olduğu yıllardı. 1962’li yıllarda Kıbrıs’ta Müslümanlar, Türkler katlediliyordu. Türkiye diyordu ki bunu durduralım, sen karışma! Orada Türkler var, dediğimizde sıkıysa karış diyorlardı. Limandan gemilerimiz Kıbrıs’a hareket ediyordu, geri dönün yoksa sizi batırırız diyorlardı. Bir devletin kendi savaş gemisini kendi karasularında yüzdürememesi ne demektir. İnat ettiğin zaman ise senin bütçeni 70 sente muhtaç hale getiriyorlardı. Kendi iradesini ortaya koyamayan bir devlet esaret altındadır, tutsaktır” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin eskiden kendine yetmeyen bir ülke olduğunu hatırlatan Mustafa Şen şöyle devam etti: “Şimdi ülkemizin gücü şu an kendine de yetiyor, bölgesine de yetiyor, dünyaya da yetiyor. Dediler ki ’İdlib’e giremezsiniz’ biz dedik ki ’gireriz’ girdik. Fırat Kalkanı harekatını yapamazsınız dediler yaptık. Somali’de olamazsın, olduk. 15 sene önce yani bu esaret zincirini kırmaya başladığımızda milli savunmamızı oluşturan tesisatın, alet adavetin yüzde 10’unu 15’ini üretebiliyordu Türkiye, yüzde 80’ini dışardan alıyorduk. Bugün ise bu oran yüzde 65’lere çıktı. 2023 Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle bir hesaplama yapıldığında, bitmek üzere olan projelerimiz var, o yıl bitecek olan projelerimiz var ve onlarla birlikte milli savunmamızı oluşturan tesisat oranı yüzde 75’e çıkacak.”

 

MAKAS DARALIYOR

1997’li yıllarda Almanya ile Türkiye’yi kıyaslayan Mustafa Şen Almanya’nın Türkiye’den 15 kat büyük olduğunu, şimdi ise Almanya’nın Türkiye’den 3 kat büyük olduğunu savunarak “Aradaki makasın hızla daralması Almanları çıldırtıyor! Bu yüzden Almanların 3. Hava alanının yapılmasını istememektedir” dedi.

 

Başbakan Başdanışmanı Mustafa Şen İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’yi de ziyaret etti, Payas Sokullu Mehmet Paşa Kulliyesinde akşam yemeği programına devam etti. Payasın Belediye Başkanı Bekir Altan’nın ev sahipliği yaptığı yemekte TÜGVA İl Başkanı Sinan Köklü programa katılan ve destekte bulunan misafirlere teşekkür etti. Yemekten sonra külliye gezilerek ecdad yad edildi.