İskenderun Ramada Otelde gerçekleştirilen toplantıya MS (Multip Skleroz) hastaları ve hasta yakınları ilgi gösterdi. Hastalığın başlaması ve ilerlemesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Taşkın Duman, MS’in bağışıklık sistemine zarar veren bir hastalık olduğunu ve hastalık seyrinin sürekli takip edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Soru ve cevap şeklinde devam eden bilgilendirme toplantısında bilinçli hasta olmanın önemine değinildi. MS hastalığı daha çok genç insanlarda 15 -50 yaş arasında görülen esas olarak ataklarla seyreden hastalık olduğunu çok çeşitli belirtilerle ortaya çıktığı, çift görme, yürüme bozukluğu ile ortaya çıkabileceğini ifade eden Prof. Dr. Duman “Vücudun herhangi bir bölgesinde uyuşma, karıncalanma duyusal belirtilerin azalması yada artması gibi bir çok şekillerde ortaya çıkabilir. Ayrıca bulanık görme, görme bozuklukları olarak MS ’in belirtileri olabilir” dedi.

 

MS’nin kimi hastalarda çok sık olarak ataklar olabildiği gibi sık ataklarla seyrettiğini belirten Prof. Dr. Duman “Seyrek atakla başlayanlara iyi huylu, sık atakla seyredenlere agresif ya da kötü huylu MS diyoruz. Her ikisinin de tedavileri farklı; iyi huylu MS ile ilgili daha ılımlı tedavi uygulanırken, şiddetli ataklarla seyreden durumlarda daha kuvvetli ilaçlar kullanıyoruz. Hastalar atak belirtileri ile bize başvurdukları zaman en yakın zamanda tedavi etmeye başlıyoruz, çünkü ataklar zamanında tedavi edilmez ise o ataktan izler kalabilir. Hekim olarak tedaviye hemen başlıyoruz” diye konuştu.

 

Şu anda MS hastalığında kullanılan 20 kadar ilaç bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Duman “Her ilacın özellikleri farklı, kullanım alanları farklı. Her hastamız için hastanın durumuna ve hastalığın seyrine göre uygun olan ilacı seçiyoruz. Bu ilacı hastamızın sürekli kullanması gerekir. Çünkü MS tedavisinde süreklilik esastır. Çok uzun süre atak geçirmeyen hastalarımız biz artık MS’in yatıştığını kabul ediyoruz. Ondan sonra tedavi düzenini değiştirirsek bile biz yine hastalarımızı kontrol altında tutuyoruz” şeklinde konuştu.

 

UZUN STRESLER BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ BOZAR

MS hastalarının kesinlikle morallerinin yüksek olması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Taşkın Duman şöyle devam etti: “Asla ve asla hastaların yalnız bırakılmaması gerekir. Kesinlikle moral çok önemli hiç kimse problemler karşısında yalnız kalmak istemez. Hiç kimse bunu hak etmez. Destek bu konuda çok önemli çünkü stres bağışıklık sistemimiz üzerinde çok önemli bir faktör. Uzun süren stresler bağışıklık sistemimizi bozar. MS bağışıklık sistemimizle alakalı olduğu için uzun süren stresler MS’in seyrine zararlı etki verir. Hastalarımızın stresten korunmasını istiyoruz. Ayrıca MS uzun süren bir hastalık olarak tanımlıyoruz ve özellikle hastaların yaşamlarından hiçbir şeyi olumsuz şekilde değiştirmemeleri gerekir ki yaşamlarını MS’ye rağmen güzel sürdürsünler”