İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) ve İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (TÜRMOB)  işbirliğiyle ‘Muhtasar ve Aylık prim belgesi birleşmesi ile E-Uygulamalar’ konulu seminer düzenlendi.

 

İTSO Halil Şahin Meclis Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme seminerine TÜRMOB Odaları Birliği Genel Başkanı A.Masis Yontan, İstanbul  SMMMO Eğitmeni İnci Şalcı ve Eğitimen Erhan Sular konuşmacı olarak katıldı. İskenderun’daki Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirler ve Ticaretle uğraşanların yoğun ilgi gösterdi.

 

İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım; “İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak mevzuatları ve yeni çıkan kanunları takip edebilmek, mükelleflerimize daha hızlı ve teknolojik hizmetler verebilmek için bu tür eğitimlere ağırlık veriyoruz” dedi.

 

TÜRMOB Genel Başkanı A. Masis Yontan, muhasebeci defter tutan, kaydeden değil, muhasebe danışmanlığı ve denetçilik yapan olduğunu vurgulayarak  “Meslek mensupları olarak hayatımız eğitimle geçiyor. Dünya hızla gelişiyor. Mesleğimiz bu dünyanın en dinamik en hareketli mesleklerinden biri. Bizlerde bu değişim ve gelişime ayak uydurmak zorundayız. Muhasebeciler olarak işletmelerin yükünü hafifletmenin yanı sıra yol haritalarında yer alacağız. Çalışma kapasitemizi arttıracağız. Yeni iş alanlarına yöneleceğiz. Artık muhasebeci defter tutan, kaydeden değil,  muhasebe Danışman olacak, denetçi olacaktır. Artık dünya dijitalleşiyor, tüm işlemler bilgisayar ortamında yapılıyor. Bizim mesleğimizde de artık birçok işlemler ve kayıtlar bilgisayar verilerine yüklenerek yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

Meslektaşlarına önerilerde de bulunan Yontan şunları söyledi: “İşiniz sadece defter tutup mükelleften aidat parası toplamak olmasın. Fırsat buldukça mükelleflerinizi ziyaret edin, hal hatırlarını sorun, İşletmelerin hak ve hukuklarını gözetmek durumundayız”

 

İstanbul İSMMMO Eğitmeni İnci Şalcı da Muhasebede E-Ugulamalar, Eğitmen Erhan Sular, Muhtasar Beyannamede aylık prim hizmet beyannamesi’ konularında sine vizyon destekli olarak son çıkan kanun ve yönetmeliklerde muhasebecilerin izleyecekleri yol ve özellikle internet ortamında gerçekleştirecekleri işlemler hakkında bilgiler verdiler.

 

Seminer sonunda İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Onursal Başkanı Alaaddin Özbülbül,  İstanbul  SMMMO Eğitmeni İnci Şalcıya, TÜRBMOB Genel Başkanı  A.Masis Yontan Eğitmen Erhan Sular’a  kahve ve fincan takımından oluşan plaket takdim ederken, İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım da TÜRMOB Genel  Başkanı  A. Masis Yontan’a kahve fincan takımından oluşan plaketi takdim etti.