Belen Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın’ın ilçe ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Toplantıda konuşan Vali Doğan,  ‘Ülkemiz çevresinde yaşanan sıkıntılı süreçler hepimizin malumu. Hemen yanı başımızda gerçekleşen savaş nedeniyle oluşan boşlukta ülke olarak güvenliğimiz ile ilgili oluşacak sıkıntılara seyirci kalmamız mümkün değildi. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyeliyi misafir ediyoruz. Bu konuda ülkemiz gücü nispetinde ekonomik olduğu kadar sosyal destekler de veriyor. Bu konulardan doğrudan etkilenen bir ilimiz de Hatay’dır. Eğer Türkiye bugün kendi güvenliği için gereken bu operasyonları yapmamış olsaydı, ülke içerisinde Adana’da, İstanbul’da ve diğer illerde güvenlik sorunları yaşardı. Suriye Türkiye’nin yaptığı bu operasyonların sonucunda inşallah bir an önce huzura kavuşur ve burada misafir etmiş olduğumuz Suriyeliler de kendi topraklarına döner ve oradaki yaşamlarını sürdürebilirler. Türkiye gibi ekonomik yönden kalkınmaya çalışan bir ülke için bu maliyet önemlidir. Geçtiğimiz haftalarda Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı 35 Milyar Dolarlık bir maliyet. Ama bu sorunları Türkiye bugün çözüme ulaştırmaz ise yarın çocuklarımıza daha farklı ve büyük sorunları miras bırakmış olacağız.  “ dedi

Konuşmaların ardından muhtarlar söz alarak mahallelerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini Vali Doğan’a ilettiler. Bu arada İl müdürleride kendileri ile ilgili sorunları çözmek için notlarını aldılar.

Toplantıya Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekili Abdülkadir Özel, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, kurum il müdürleri, ilgili kuruluşların üst düzey yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

ŞEHİTLİKTE İNCELEME

YİKOB tarafından yapılan Belen Şehitlik Anıtı’nda tamamlanma aşamasına gelen Anıt restorasyonu ve peyzaj düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyerek, ilgililerden bilgi aldı.

İncelemelerde Vali Doğan’a Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu’da eşlik etti.