İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Okay Özdağ, Müzik ile teknolojisinin ilişkisini anlattı. Özdağ, müziğin Sanat, bilim ve eğlence olmak üzere üç yönünün bulunduğunu söyledi.

İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (İSTE-TTO) ”TechTalks – Teknoloji Sohbetleri” serisinin konuğu, “Müzikte Teknoloji Evrimi” konusu ile İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Okay Özdağ oldu.  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Özdağ,  2. Dünya Savaşı’ndan sonra mühendislik alanı olarak müzik algısı oluştuğunu ve gelişmiş ülkeler mühendislik bakış açısıyla besteler yapıldığına dikkat çekti. Özdağ,” Ona ilişkin müzik aletleri oluşturdular. Müziğin 3 tane yönü vardır; Sanat yönü, bilim yönü ve eğlence yönü. Hepsini orantılı bir şekilde almak gerekir. Ses herhangi bir cismin titreşimiyle meydana gelen dalgalardır. Sesin özellikleri frekans, şiddet ve renktir. Rengin içinde tını ve kaynak vardır. Sesin tınısı kaynağına bağlı olarak değişir. “dedi.

Müzik teknolojisi, müzik ile teknoloji arasındaki bütün ilişkileri inceleyen bir alan olduğunu ifade eden Özdağ konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalma, kaydetme, besteleme, depolama ve performans gibi etkinliklerin elektronik donanımlar ve bilgisayar yazılımları aracılığı ile gerçekleştirilmesi eylemi, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır.  Teknolojinin gelişiminin enstrümanlara da katkısı vardır. Teknolojinin gelişimiyle daha karmaşık (komplike) mekanizmalara sahip müzik aletleri üretildi. Müzik her yerdedir, ruhun gıdasıdır, her yerde kullanılır. Diziler, filmler, alışveriş merkezleri, oteller, telefonlar vb. birçok alanda kullanılır. Müzikle ile teknoloji iç içedir, teknolojiyi müzikten, müziği teknolojiden ayıramayız”

Öğretim üyesi Özdağ ,  samimi sohbeti ve aktardığı bilgilerin yanı sıra öğrencilere gitarı  ve müzik dinletisi ile renk kattı.