Yaklaşık 30 bin kişinin katılım gösterdiği festival renkli görüntülere sahne oldu. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden festivale katılan misafirler gönüllerince eğlenme imkanı buldu. Festival, Atölye Çalışmaları, Geleneksel Sütlaç Dağıtımı, Ulaş, Nihat Mugil,Mor ve Ötesi konserleri, katılımcılara ödül verilmesiyle  birlikte zenin içeriğiyle halkın yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

 

Samandağlılar, Hıdır a.s Türbesinde dualarını ederek, sahilde ve meydanda gerçekleştirilen kutlamalara katıldılar. Sahilde ateş yakıldı. Pazar günü sona eren festival, Hızır Parkında davullu,zurnalı kutlamalara sahne oldu.

 

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,  Bahar’ın diriliş ve umudun küllerinden yeniden doğmanın, doğanın canlanmasının simgesi olduğunu ifede ederek Festivalde emeği geçenlere  teşekkür etti.

 

Nehir; “Davetlerimize İcabet eden değerli Öğretim üyesi hocalarımıza, onur konuğumuz moda tasarımcısı Barbaros Şansal’a, Festival Yönetmenimiz Aynur Aksoy’a, Sanatçı Atılay Uluşuk’a, festivalimize ilgi gösterip Türkiye’nin muhtelif yerlerinden gelen ve stant açan değerli misafirlerimize yerelde bu işin emektarlığını yapan sanatkarlarımıza, bu projenin hayat bulmasında en çok emek eden, proje ortağı ve mimarı Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir’e,  Meclis üyelerimize, Kanaat Önderlerimize,mesai arkadaşlarıma, İpek köyünde aylarca emek ederek bu çalışmanın kahramanları olan İpek köyü kadınlarına ve  değerli halkımıza, bizleri onure eden bütün misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.