Arsuz Karaağaç Nuran Yılmaz MTA (Mesleki Teknik Anadolu) Lisesi öğrencileri, kaderine terk edilen Epiphaneia (İsos) Antik Kenti araştırması ile TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projesi yarışmasına katılıyor.  

 

        Bu yıl 49.'su düzenlenecek olan “Tübitak Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” için Nuran Yılmaz MTA Proje Koordinatörü Felsefe öğretmeni Kubilay Hasbolat ile Benay Bayram ve Simge Türemiş tarafından ‘Hatay’ın unutulan, kaderine terk edilen tarihi: Epiphaneia (İsos) Antik Kenti’ başlığı altında bir araştırma dosyası hazırladı.  

 

         Proje koordinatörü öğretmen ile iki öğrencisi yaptığı çalışmada, Mustafa Kemal Üniversitesi Akademisyenleri ve Hatay Arkeoloji Müzesi öncülüğünde uzun yıllardır kısmi çalışmalar yapıldığına dikkat çekerek “Yapılıyor olsa da; maalesef bahsi geçen antik kentin tarihi dokusu birçok yerde yıkılmaya yüz tutmuş. Başta su kemerleri olmak üzere hemen her yeri arazi sahipleri tarafından dikenli tellerle çevrilmiş ve meyve bahçelerinin içine dâhil edilmiştir. Dahası “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu” kapsamında olmasına ve bununla ilgili bölgelere tabelalar dikilmesine rağmen, su kemerlerine kerestelerden çitler çakılmış ve pervasızca çivilenmiştir. Bir dönemin kültürünü ve tarihini bizlere aktaran taşların bazıları yerlerinden sökülerek, karpuz tarlalarının kenarlarında mangal türü ateş yakılması maksadıyla ocak niyetine bile kullanılmıştır” denildi.

 

        Yapılan çalışmada ayrıca şunlar kaydedildi: “Anadolu’muz kültürü için sadece maddi bir öğe olarak algılanmaması gereken antik yapının, ortaya koyduğu birçok soyut kültürel öğesi de tehdit altındadır. Antik kent tarihi rolüyle, atalarımızın nasıl zorlu bir coğrafyada hâkimiyet kurduğunu ve de elinde tuttuğunu bize ve gelecek nesillere göstermektedir. Türk milletinin soylu duruşu, binlerce yıldır bu topraklarda sadece kendi varoluşu için verdiği çetin savaşlarda ve mücadelelerde değildir. Aynı zamanda bu soyluluk, millet olarak bizlerin, Anadolu’nun mirası olan tarihe ve kültüre de her durumda sahip çıkmasında olmuştur. Yaşadığımız toprakların tarihine ve dokusuna sahip çıkmak, başka kültürlere yönelik hoşgörüyü ecdadından miras edinen bizler adına çok önemli bir meseledir…”

 

         Öğrencilerin yaptığı çalışmada ayrıca, ‘bugüne kadar uygun koşullar altında gerçekçi bir korumaya alınmadığı için yıkılmaya ve yok olmaya yüz tutan antik kentin, yenileme çalışmaları ile arkeopark yapılarak turizme kazandırılması ve albenisi sağlanarak ziyarete açılması, tarihi yapının ihyası noktasında atılacak ilk adımlardan biri’ olduğuna işaret edildi.

 

         Hazırlanan proje ile TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 100 kontenjan arasında ilk altıya girerek elemeleri geçen Arsuz Nuran Yılmaz MTA Lisesi ekibi, 12 Mart tarihinde Adana’da yapılacak Bölge elemelerine katılacak projelerle yarışacak.