Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin 89’uncu, yıldönümü dolayısıyla İskenderun’da düzenlenen programla kutlandı.

 

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Konser Salonu’nda devam eden kutlama programına katılan protokol üyeleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve diğer konuklar bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşımızı coşkuyla okudu.

 

İskenderun Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi Müdürü Ali Şahbaz, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul da, tüm meslektaşlarının ve hizmet paydaşlarının öğretmenler gününü kutlayarak, eğitim sektörü ve öğretmenlik mesleği hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

 

Kaymakam Recep Soytürk ise dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenliğin, her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

 

Bugünün dünyasında eğitim ve öğretmen unsuru hayati bir öneme sahip olduğuna işaret eden Kaymakam Soytürk “Bu manada eğitim, bugün artık sadece kalkınmamızın ve gelişmemizin temel unsuru değil, aynı zamanda bir milletin dünya üzerinde ki yerini de tayin eden stratejik bir değerdir. Başöğretmen Atatürk, Cumhuriyetimizi yükseltme görevini öğretmenlere tevdi etmiştir” dedi.

 

Mesleğe yeni başlayan genç öğretmenler adına konuşma yapan Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi Öğretmeni Murat Abak ile emekli öğretmenler adına konuşma yapan Emekli Öğretmen Sadık Aslan, öğretmenler günü ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktardı.

 

İlçede 2017 yılında emekli olan öğretmenlere Hzmet Şeref Belgeleri Kaymakam Recep Soytürk tarafından takdim edildi. Emekli öğretmenlere bugüne kadar gösterdikleri sabır ve gayretlerinden dolayı teşekkür eden Kaymakam Soytürk, bu özel günlerini içten dilekleriyle kutlayarak, çiçek buketi verdi.

 

Yunus Emre Ortaokulu Müdürü Cihangir Kaya’nın eşliğinde icra edilen yemin töreninde, mesleğe yeni başlayan öğretmenler hep bir ağızdan coşkuyla görev yemini ettiler.

 

24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla hafta boyunca gerçekleştirilen spor müsabakalarında dereceye giren öğretmenler ile okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirilen “Öğretmen” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Yakup Bozatlı Anadolu Lisesi öğretmenleri ile öğrencileri tarafından hazırlanan ve Müzik Öğretmeni Ali Onur Köse yönetiminde sunulan “Ben Bir Öğretmenim” adlı müzikli şiir dinletisi beğeniyle izlendi.

 

Program akışı esnasında, 2017 yılı Haziran ayında Batman İli Kozluk İlçesinde PKK’lı teröristlerin hain saldırısı sonucunda şehit olan Müzik Öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’da anılarak, en sevdiği “Mağusa Limanı” adlı şarkı koro halinde seslendirildi.