Dörtyol Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen ve ailelerin yoğun ilgi gösterdiği seminere Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, Meclis üyesi Alaattin Aslan, Çilek Eğitim Kurumu kurucuları Saadet Özlen, Lütfiye Temel ve kurum öğretmenleri katıldı.

 

Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü psikoloğu Gülsen Saygılı, aile ile çocuk arasındaki güçlü iletişim bağlarının önemine vurgu yaparak “Aile ve sosyal hizmetler müdürlüğümüzün birçok çalışma alanları mevcut. Bunlardan en önemlisi de sosyal ekonomik nedenlerinden dolayı çocuğuna bakamayan ailelere destek sağlamak geliyor. Koruyucu aile, evlat edinme hizmetleri, çocuğun öz ailesinde yetiştirilememe ve bakılamama durumunda uyguladığımız hizmet modellerimiz arasındadır. Bunlar gibi birçok alanda kurumumuz hizmetler vermektedir” diye konuştu.

 

Özellikle çocuklar ile ailelerin iletişim bağı çok güçlü olması gerektiğinin altını çizen Psikolog Saygılı “Bir çocuğun bakıcısı kim ise çocuğumuzun her şeyiyle o ilgilenmeli. Yani çocuklara mahremiyet durumlarını öğrenmesinde yardımcı olurken Mahremiyet sadece alan vücut ve eşya olarak sınırlandırılmamalı, mahremiyetin geniş tanımı, kişinin kendi hakkındaki bilgileri ne kadarını nasıl ve kime ne şekilde aktaracağını da yine kendisinin karar vermesi gerekiyor” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı da bir şekilde ailesi tarafından kopan ve devletin himayesinde bulunan çocukları en iyi şekilde yetiştirip ve büyütme en önemli görevleri arasında yer aldığını söyledi.

 

Hatay’da şuanda Devletin koruması altında bulunan 180 Çocuk bulunduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı “Bu çocuklar için bizler 5 Yıldızlı otel konforunda onlara hizmet veriyoruz. Devletimiz güçlüdür her türlü imkânlarımız var. Ancak devlet ne kadar bu çocukların ihtiyaçlarını karşılarsa karşılasın bir anne ve baba sıcaklığını bu çocuklara hissettiremiyoruz. Bakıcı aile modeli çok önemli ve desteklenmesi gereken bir konudur” şeklinde konuştu.

 

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy ise özellikle büyük Türk Milletinin geleceğini oluşturan çocuklara her alanda sahip çıkmak ve onların iyi eğitim almasını sağlamanın devletin asli görevi olduğuna işaret etti.

 

Bu toplantıyı düzenleyen Çilek Çocuk Akademisi Okul Öncesi Eğitim kurumuna teşekkür eden Belediye Başkanı Toksoy gerçekten çocuklara önemli hizmetler verildiğinin altını çizdi.