Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille İskenderunlu keman ve çello ustası İsmail Kaya’ya yaptırdığı çellosunu teslim aldı. İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda unutulmaz bir konser verdiği sanatseverleri mest etti.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin davetlisi olarak gelen Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda Piyano öğretim üyesi Valentyna Keremet ve Öğretim Üyesi Eren Kaysar ile sahne aldı. İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Eren Kaysar' resital öncesi Keman ve Çello ustası İsmail Kaya ile kuliste bir araya gelerek iki ayda yapımı tamamlanan çelloyu Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille teslim ettiler.

 

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Eren Kaysar, on yıl önce İsmail Kaya’ya çello yaptırdığını belirterek, “Doğu Akdeniz Üniversitesin de benim hocam Nicolas Deletaille yapılan Çelloyu çok beğendi. Kendisinin bir çellosu olmasına karşın, dünya turunda vereceği konserler için bir çello siparişi verdi. Daha önce de tanışmıştı, bu vesileyle onları tekrar bir araya getirdik. Bir sipariş verildi, istediğine göre özel ağaçlar bulundu, böyle bir sanat eseri ortaya çıktı diyebilirim. Hem çellosunu teslim almaya hem de İskenderun halkına bir konser vermek için buraya geldi ve bugün çellosunu teslim aldı” diye konuştu.

 

Keman ve çello ustası İsmail Kaya da, Nicolas’ın sipariş verdikten sonra iki aylık bir çalışma yaptığını ifade ederek şunları söyledi: “Keyifli bir çalışma oldu. Nicolas için yapıyor olmam benim için ayrı bir keyif verdi. Birde gelip burada benim yaptığım çello ile bir konser vermesi de ayrı bir heyecan kattı bana. Nihayetinde şu an bitti, dinlemeye geldik, umarım güzel şeyler olacaktır”

 

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde 17 yıldır enstrüman yapımcısı olan Lutheir İsmail Kaya, Japonya'da vereceği klasik müzik konseri için sipariş verdiği Çelloyu teslim alan Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille ise, İsmail bey ile daha önceden tanıştığını vurgulayarak “Daha önce işinin ne kalitede olduğunu biliyordum. Çok güzel çellosu var, çok mutluyum şu anda” dedi.

 

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Zafer Doğantan, akademisyenler ile İskenderunlu sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konser salonunda tüm koltuklar doldu, konuklar merdiven kenarlarına taştı.  

 

Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille’ye üç bölümden oluşan konserde Piyano öğretim üyesi Valentyna Keremet ve Öğretim Üyesi Eren Kaysar eşlik etti. Klasik müziğin sevilen eserleri ile türkülerin de seslendirildiği konser konuklar tarafından büyük bir beğeniyle izlendi. Konser sonunda konuklar sanatçıları ayakta alkışladı.

 

Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli de başta Belçikalı sanatçı Nicolas Deletaille olmak üzere eşlik eden Piyano öğretim üyesi Valentyna Keremet ve Öğretim Üyesi Eren Kaysar’a teşekkür etti, çiçek takdim etti.