Kırıkhan İlçesi tarım arazileri üzerinde ekilen soğan hasadının başlaması çiftçilerin yüzünü güldürdü. Amik Ovası’nda yetişen soğanın bir kısmı yurt dışına ihraç edilirken, bir kısmı da Hatay ili içerisinde satışa sunuluyor.

 

Kırıkhan’da çiftçilik yapan Mustafa Dural soğan hasadına başladıklarını belirterek “Biz 2006-2007 yılından bu yana soğan yetiştiriciliği yapmaktayız. Biz her sene ortalama 200-250 dekara yakın soğan ekmekteyiz” dedi.

 

İşin pazarlama kısmında, bölgeye gelen tüccarın tonaj olarak tahmini 5-6-7 ton soğan arası aldığını belirten Mustafa Dural “Şimdi şöyle bir durum var, her sene soğan yetiştiriyoruz ama istediğimiz fiyatlara satamıyoruz. Aksine bu sene çok iyi soğan yetiştirmemize rağmen iyi fiyatlara soğan satıyoruz. Şuan kilosu 1.80-2.00 civarı dönüm bazında düşündüğümüz zaman 4-5 Bin civarı satış söz konusu” diye konuştu.

 

Çiftçi olarak bu işten memnun olduklarının da altını çizen Mustafa Dural “Yani ekmeye devam edeceğiz. Tabi çok meşakkatli zor bir iş; Aralık 1 gibi başlayıp bugün Haziranın 7’si- 8’i, yani 6-7 aylık bir yetiştirme dönemi sürüyor. Tabi işçi ile içerisindeki otlarla mücadele bunun yanında yabancı hastalıklarla mücadele konusunda baya yoğun çalışıyoruz. Gördüğünüz gibi bu ürünleri yetiştirebilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. İnşallah ileriki yıllarda da yetiştiririz, emeğimizin karşılığını alırız” şeklinde konuştu.