Özgecan Aslan'ın katledilmesinden beri, ne yazık ki güzel ülkemizde kadın cinayetlerinin önü arkası kesilmediğini vurgulayan Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez yaptığı yazılı açıklamada, son 10 yılda şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında 14 kat artış olduğunu vurguladı.

 

Baro Başkanı Dönmez Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır konuşulduğunun altını çizerek “Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizliğin ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiği gün gibi ortada. Ancak ne yazık ki, sorunun çözümünde öncelikli olan "toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi" noktasında bir arpa boyu yol alamamış durumdayız” dedi.

 

Son yıllarda artan şekilde kadına yönelik saldırı, kadını ikincileştirme siyasetinin sistemli olarak uygulandığını savunan Baro Başkanı Dönmez “Yaşanan tüm vahim vakalar bu bakış açısının sonuçlarıdır. Gerisi hep timsah gözyaşlarıdır. Bunun için devletimiz çağdaş bir sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli, bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstererek; eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeleri yapmalıdır. Kadın cinayetlerini işleyenler hak ettikleri cezalarla cezalandırılmamakta, çoğunlukla de haksız tahrik hükümlerinden faydalanarak az cezalarla kurtulmaktadır. Kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz” diye konuştu.

 

Kadının önce insan olduğunu belirten Baro Başkanı Dönmez şunları kaydetti: “Kadınların dolmuşa bindiğinde şoförün kapıyı kapatıp, gaza basarak ıssız bir yere götüreceği korkusuna kapılmadan; bu korku yüzünden tek kalmamak için son inenle birlikte inmek zorunda kalmadan; ıssız bir sokakta iki adımda bir arkasına tedirginlikle bakmadan; arkasından gelen kişinin adımlarının temposuna kulak kesilmeden; yanından geçen birinin kendisine taciz edebileceği endişesi taşımadan evde, sokakta, işyerinde güvenle yaşayabilmesini istiyoruz. Şiddetsiz bir dünya, şiddetsiz bir Türkiye diliyoruz.”