Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından İskenderun kent trafiğine kalıcı çözüm bulmak amacıyla başlatılan "Pac Meydanı ile Tayfur Sökmen Bulvarı" arasındaki battı-çıktı kavşak projesi start aldı.

 

      180 gün içerisinde bitirilerek hizmete açılması planlanan projeyle ilgili olarak trafiğe kapatılacak yollara alternatif yol güzergahları; Büyükşehir Belediyesi İskenderun Hizmet Binasında düzenlenen toplantıyla kamuoyuna duyuruldu.

 

      Bilgilendirme toplantısına; Hatay BŞB Kamu Ulaşım Daire başkan vekili Nuri Baycan, 3.Bölge Zabıta müdürü Ahmet Keskin, BŞB trafik şube müdürü Fatih Özdemir, İskenderun Emniyet müdürlüğü Trafik Denetleme Büro amiri Tahsin Karataş, İskenderun Belediyesi yetkilisi Halil Şimşek, İskenderun Şoförler ve otomobilciler Odası başkanı Erol Akın, oda temsilcileri, dolmuş kooperatifleri yöneticileri ve basın mensupları katıldı.

 

      30 Haziran 2017 günü gece yarısından itibaren trafiğe kapatılacak yollarda ulaşımın sürdürülmesi, vatandaşların mağdur olmamaları için ve  proje kapsamında yapılacak çalışmaların aksamadan devam etmesi amacıyla düzenlenen toplantının açılışını HBB 3. Bölge Zabıta Müdürü Ahmet Keskin yaptı. Keskin, ilgili kurumların katkılarıyla yaptıkları ve üç hafta süren toplantılar sonucunda belirledikleri alternatif yol güzergahlarına vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini belirterek "Başkanımız sayın Lütfü Savaş'ın önerileri ve istişare halinde soruna çözüm bulunması isteği doğrultusunda ilgili birimlerle bir planlama yaptık. Kente giriş ve çıkış olmak üzere 2 ana kademede çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Özellikle toplu taşıma araçlarının trafik akışını belirlememe konusunda hassas davrandık. Belirlediğimiz güzergahlarda toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız kent merkezine doğru biraz yürümek zorunda kalacaklar. Cefa çekmeden sefa sürülmez. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyeti kadar dolmuş ve çevre esnafımıza da büyük görev düşüyor. Bu proje bittiğinde İskenderun'un en az 40 yıllık trafik sorununu çözmüş olacağız. Bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız. Sinirlenmeden sakin ve anlayışla yaklaşacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

      Hatay BŞB Kamu Ulaşım Daire Başkan vekili Nuri Baycan da amaçlarının projeyi belirlenen sürede bitirmek olduğunu belirterek "Aksaklık veya yanlış bir uygulama olursa değiştirmek ve düzeltmek mümkündür. Sizlerin önerileri doğrultusunda sıkıntıların giderilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Önemli olan vatandaşımızın ve kent halkının trafik sorununu kalıcı olarak çözmektir. Sıkıntıları birlikte göğüsleyip düzlüğe çıkacağız" dedi.

 

      İskenderun Şoförler odası Başkanı Erol Akın ise bu projenin sonuna kadar arkasında olduklarını belirterek çalışmalar esnaflarını olumsuz etkilese de sonu güzel olacak çalışmayı herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi.

 

      İskenderun ilçe Trafik Komiseri Tahsin Karataş ise yapılan çalışma kent trafik akışının rahatlaması için emniyet olarak çalışma süresince halkın rahat etmesini sağlaması açısında 24 saat görevde olacaklarını kaydetti.