Özel Palmiye Hastanesi Başhekimlik odasında gerçekleştirilen kutlama törenine Hastane yönetiminden Serdar Kirmit ile doktor ile sağlıkçılar katıldı.

 

Düzenlenen kutlama töreninde konuşan Başhekim Yılmaz Şahutoğlu 14 Mart Tıp Bayramı’nı daha da önemli kılanın; 14 Mart 1919’da İngilizlerin İstanbul’u işgaline karşı ilk milli şuurla Tıbbiyeli öğrencilerin gösterdiği direnişin günü olduğunu hatırlatarak “Vatanperver kitlenin mensupları olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizim bu coğrafyada her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe ihtiyaç duyulan bir süreci yaşıyoruz. Tıbbiyeliler de bu duyguların tarihsel açıdan öncülüğünü yapmışlardır” dedi.

 

Bu mesleğin toplumsal hayatın önemli bir alanını ifade ettiğini vurgulayan Şahutoğlu “Sağlığın olmadığı bir toplumda her hangi bir mekanizmanın verimli işlemesi ne yazık ki, mümkün olmadığını biliyoruz. Sağlık camiası 7/24 saat kesintisiz, çok özveri ve gayretle görevini ifa etmeye çalışıyor. Günümüz şartlarında bu besleği icra etmek her zamankinden daha fazla zorlaşmaya başladı. Çünkü sağlık çalışanlarına karşı bakış açısı her geçen gün daha olumsuzluklarla bilinir duruma geldi. Bu bizleri; bu kadar özveriyle çalışan bir kitleyi ciddi manada üzmekte, yaralamakta, çünkü bunu herkes bilmeli ki sağlık camiası toplumsal yaşamın sağlıklı yürümesi yönünde en büyük özveriyi sağlayan, en büyük kitlenin başında geliyor” diye konuştu.

 

Düzenlenen kutlama etkinliğinde 14 Mart Tıp Bayramı pastası hep birlikte kesildi ve hekimlere ikram edildi.