Personellere  yönelik düzenlenen eğitimde Kimya Yüksek Mühendisi Baş Denetçi ve Eğitmen Mehmet Besleme, eğitim verdi.Eğitimde personellerin iş potansiyeli arttırmaları, kendilerine geliştirmeleri, oda üyeleri ile ilgili karşılıklı diyaloglar, son çıkan kanunlar ve bu kanunların uygulamaları, personelin amirine karşı sorumlulukları da ele alındı.

 

Eğitmen Mehmet Besleme Risk yönetiminde; “Genel standardın kullanım amacı, kullanıcının kazanacağı fayda, şikayetleri ele alma, prosesine erişim, şikayetleri çözme kabiliyetini geliştirmek, müşteri odaklılık, prosesi geçirme ve analiz  etme, ISO 9001 ve ISO 9004  standartları ile ilişkiler ile ilgili sine vizyon destekli detaylı bilgiler verdi.

 

ISO 10002:2014 kalite yönetimi-Müşteri memnuniyeti-kuruluşlarda şikayetlerin ele alınması  için kavuz bilgilere de değinen Eğitmen Mehmet Besleme, “Çalışmalarımızda şeffaflık, erişilebilirlik, cevap verebilirlik, objektiflik, ücretler ve gizlilik konuları da önemine değindi. Mehmet Besleme ; “Müşteri şikayetlerinin ele alınmasında ise taahhüt, politika, sorumluluk ve  yetki önemli yer tutar. Bu kapsamda  şikayetlerin etkin ve verimli şekilde ele alınacağı  taahhüdünü vermelidir. Bu taahhüt; hem çalışanların hem de müşterilerin sisteme katkıda bulunmasına izin vermeli, politika ve dokümanlara yansıtılmalı, yeterli kaynak sağlanarak desteklenmelidir” şeklinde açıklama yaptı.

 

Eğitmen Mehmet Beslemenin İTSO personellerine verdiği eğitimde ayrıca hedefler, faaliyetler ve kaynaklar ele alınırken, personellerin yeni taslaklar ve teknolojik donanımlarla daha verimli çalışmalar yapabileceğine vurgu yaptı.

 

İTSO Genel sekreteri Figen Gül Dönmez, eğitim sonunda,Personel arkadaşlarına eğitimler vermeye devam ettiklerini , bu eğitimler sayesinde personelin çalışma ufkunun açıldığını, motivasyonlarını arttırdığını söyledi.  Dönmez katılan eğitmenlere teşekkür etti.