İskenderun Gelişim Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Yar. Doç. Dr. Ramazan Davran, ‘Girişimsel Radyoloji ‘ hakkında bilgiler verdi.

 

Tıp alanının tümünü ilgilendiren bir yöntem olduğunun altını çizen Davran, Girişimsel Radyolojide kullanılan tıbbi cihazların altında yapılan tüm müdahalelerin olduğunu, kendi ünitelerinde damar tıkanıklıkları, mide, bağırsak, iç organlar, akciğer kanamaları gibi hastalıklarda ameliyatsız tedavinin yapılabileceğine dikkat çekti. Gelişim hastanesinde bu tedavi şeklini kullandıklarını belirten Davran,radyolojisi olmayan bir hastanenin eksik olacağını belirtti.

 

Yar. Doç. Dr. Ramazan Davran; "Radyolojik girişimlerin; damarsal ve damar dışı müdahaleler olarak iki bölüme ayrıldığını,damarsal  işlemlerin, kalbin dışındaki tüm damarlara uygulandığını ve bu  müdahaleler ile tıkanan damar tedavisi, travmaya bağlı yara alan damarların tedavisi, tümörlere bağlı kanamaların tedavisi olduğunu söyledi.

 

Davran;“Damar dışı müdahaleler de ise,vücudun herhangi bir yerindeki kistlerdeki, apsedeki kanamaları, kateter takarak boşaltılmaktadır. Ayrıca kedi köpeklerden bulaşan kist hastalıklarını da aynı yöntemle boşaltıyoruz. Bunun yanı sıra vücutta bulunan iç organlardan veya herhangi bir yerde kitlelerden biyopsi alıyoruz. Tümörlere de bölgesel tedavi uyguluyoruz. Girişimsel radyoloji sayesinde ameliyatlardaki gibi risklerde azalıyor”şeklinde açıklama yaptı.