Ramazan ayının iftar sofralarını süsleyen yemekler, dikkat edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlar e kilo alımlar yaşanabileceği uyarısında bulunan Diyetisyen Sümeyye Turçer, “Yemen yemenin yanında yeterli ve dengeli beslenmeyi Ramazan ayında da sağlamak gerekir. Ramazan ayında öğün atlamamaya çalışılmalı. Mutlaka sahura kalkılmalıdır. İftarda birden bütün yemekleri yemek yerine iftarı 2 bölümde yapmalı. Öncelikle su, hurma, çorba ve ekmek yedikten sonra 10- 15 dakika kadar ara verilmeli. Tokluk hissi beyne yemeye başladıktan 15 dk. sonra gitmektedir. Ramazanda kilo almayı önlemek için mutlaka çorbadan sonra 10 – 15 dk. ara verilmelidir. Hızlı yemek yendiğinde fazla miktarda ve enerjisi çok yüksek besinler yenebilir bu tür beslenme sağlığa zararlıdır. Daha sonra yemeye hafif ve az yağlı yemeklerle devam edilmeli. Yemekler yavaş yavaş ve iyi çiğnenerek tüketilmelidir” dedi.

 

ÇAY SONRA İÇİLMELİ

Diyetisyen Sümeyye Tunçer, Türk milleti olarak en çok sevdiğimiz sıcak içeceklerin başında çay geldiği, iftarda çayın da yemekten çok sonra içilmesinin yararlı olacağını bildirerek şöyle konuştu: “Özellikle yemekten sonra çay vazgeçilmez içeceğimizdir. Ramazan öncesinde gün boyu içtiğimiz çay, oruçlu iken çok özlüyoruz. Hemen iftardan yarım saat sonra çay ve kahve tüketmek gerekir. Ramazan’da su tüketimi çok önemlidir. Günlük tüketmemiz gereken su miktarını mutlaka tüketilmeli. Susuzluk hissi oluşmasa bile tüketilmesi gereken suy, düzenli bir şekilde azar azar içilmeli.”

 

SAHURDA TUZ VE YAĞDAN KAÇININ  

Sahurda zeytin ve peynir, salam, sosis, sucuk gibi çok tuzlu ve çok yağlı besinlerden uzak kalınması yönünde tavsiyelerde bulunan Sümeyye Tunçer “Sahur daha hafif kahvaltılık tarzı, çorba gibi besinlerle yapılmalı. Süt, yoğurt, meyve, tuzsuz zeytin, tam buğday ekmeği, yumurta, 1 kepçe çorba ile sahur yapılabilir. Kabızlığı önlemek için sıvı tüketilmesine dikkat edilmesine özen gösterilmeli. Ek olarak, lifli yiyeceklerin tüketimi arttırılmalı. Kuru baklagiller, tam tahıllar, sebze, meyve, kuru meyve, hoşaf, komposto, hurma, ceviz, badem, fındık gibi besinler tercih edilebilir” diye konuştu.

 

Diyet uzmanı Tunçer, yemek pişirme yöntemlerinin de çok önemli olduğu vurgusunu yaparak “Izgara, haşlama, fırında, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekleri tercih edin. Ağır şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler sindirime yardımcı olacaktır. Buna da dikkat etmekte fayda var” şeklinde konuştu.