İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil İskenderunlunun arzusu, hayali olan sahil bandındaki bir caminin yapımının kendi dönemlerine denk geldiğini belirterek şunları söyledi: “Allah’ıma Şükürler olsun bu şehre kartpostallık bir eser kazandırdık. Yapımına 2015 yılında projelerinin çizilmesiyle başlandı. 2018’in sonuna doğru bitirdik. Deniz dolduruldu 132 fore kazık ile 32 metre derinliğe inilerek zeminde kayanın üzerine caminin temeli oturtuldu. Çok muhteşem bir cami oldu, aşağısı 1200 kişilik yukarısı 800 kişilik hanımlar için dışarıda da namaz kılabilecek geniş bir alanı mevcut. Belediye olarak önünden yol geçirip mendireği ve ışıklandırılmasıyla çevre düzenlemesini yaptık. Hayırsever işadamımız Recep Atakaş eşi Nihal Atakaş’ın ismini vererek birinci sınıf malzemelerle bu caminin yapımını üstlendi…”

 

Cumhurbaşkanımızın büyük emeğinin bulunduğunu, bu projeyi aynı zamanda yakından takip ettiğini vurgulayan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil “Türkiye’de nadir camilerden bir tanesi oldu. 24 saat açık sahil bandında İskenderun’un bir sembol oldu. Bu caminin yapımından sonra büyük bir teveccüh, tebrik ve teşekkür var. İnsanlar günün her saatinde gezmeye de geliyorlar vakit namazını da, şükür namazını da kılıyorlar. İnanın denizin üzerinde pırlanta gibi nadide bir mücevher gibi duruyor. Milletimize memleketimize hayırlı uğurlu olsun” dile konuştu.

 

AÇILIŞI CUMHURBAŞKANI YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İbadetler kapalı kalmaz’ dediği için Camiyi ibadete açtıklarını aktaran İskenderun Belediye Başkan Seyfi Dingil, “Şubat ayının ortalarında Allah nasip ederse Sayın Cumhurbaşkanımız gelecek. Resmi açılışını o zaman yapacağız. Tabi bu arada karayollarına yaptığımız Millet parkını da 31 Ocak ta inşallah yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu arada da sanayici ve iş adamlarımızın da yapmış oldukları limanlar, çelik haneler veya okullar da var. Hepsini toplu olarak tahmin ediyorum sayın Cumhurbaşkanımız Şubat’ın ortalarında veya sonlarına doğru gelecek, resmi açılışta o zaman olacak” şeklinde konuştu.