İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nin Araştırma çalışmalarında kullanılan R/V İSTE-1 mevcut donanımıyla Körfezin derinliklerinde keşiflere hazır.

 

R/V İSTE-1 Araştırma Gemisi İskenderun Körfezi’nde bugüne kadar birçok araştırma çalışmaları yapan, en son 100 yıllık, aynı zamanda tarihe ışık tutacak Fransız ve İngiliz istihbarat gemilerinin batığının keşfiyle gündeme geldi.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi bünyesinde bulunan Deniz Teknolojileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan bünyelerinde bulunan R/V İSTE-1 Araştırma gemisiyle ilgili bilgiler verdi.

 

Prof. Dr. Safa Ayhan Demirhan, R/V İSTE-1 Araştırma gemisinin Üniversitenin bilimsel incelemeleri, öğrencilerin eğitimde kullanıldığını belirterek “İskenderun Körfezindeki balıkçılık araştırmaları yapılıyor, biyo-çeşitlilik çalışmaları, temel oşinografik araştırmalar, onun dışında deniz kirliliği, çevre kirliliği, konularında araştırmalar yürütüyor. Bunlar rutin faaliyetler” dedi.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi bünyesinde birçok araştırmaların bulunduğunu da aktaran Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan “Balıkçılık araştırmaları konusunda yeterli donanıma sahibiz. Balıkçılık stoklarının yönetimi, balık storlarının durumu konusunda yada biyo-çeşitlilik konusunda yeterli donanıma sahibiz. Temel oşinografik araştırmalarımız var da RV İste-1 gemisinde donanımı güncelleyeceğiz, yeni donanımlar planlanıyor, şu anda temel araştırmaları yapabiliyoruz” diye konuştu.

 

R/V İSTE-1’in örnek alma gemisi olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Sefa Ayhan Demirhan, “Örnek alma, ölçüm yapma gemisi, bizim anında çalışma yapmak için bir laboratuvarımız yok, ıslak laboratuvar diyoruz biz ona, balıkların özelliklerini ölçebileceğimiz şeyler burada yok. Körfezden örnek alıyoruz götürüp Fakültedeki laboratuvarlarınızda bunları işliyoruz. Normalde su ölçer cihazlarımız var, bunlarla anlık ölçüm alıyoruz, onları da yine fakültedeki laboratuvarlarda değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.