Anıt Alanı’nın yanısıra, Yaşam Parkı’nda dağıtılan broşürlerle vatandaşları sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlendiren ekipler, gerçekleştirdikleri ağız ve diş sağlığı taramalarında da çocuklara diş fırçası ve diş macunu dağıtarak diş fırçalamanın da önemini anlattı.

 

İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü Uzman Doktoru Ömer Alışkın, ‘Sağlıklı Hayat Aracı’nın hafta boyunca Atatürk Anıt Alanı’nda olacağını belirtti. Ücretsiz sağlık taramalarına vatandaşları davet eden Dr.Alışkın Halk sağlığı bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Toplum sağlığını korumak adına gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmanın önemine değinen Dr. Alışkın; “Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Biz de buradan yola çıkarak, aracımıza uğrayan vatandaşlarımızın tansiyonlarını ölçüyoruz. Bunun yanısıra boy kilo ölçümü yapıp beden kitle endeksini hesapladıktan sonra vatandaşlarımızı sağlık durumlarına göre aile hekimlerine yâda gerekli gördüğümüz doktorlarımıza yönlendiriyoruz. Sağlıklı Hayat Merkezi’mizdeki KETEM’e ücretsiz rahim ağzı ve meme kanseri taramalarını yaptırmaları için vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ağız,diş sağlığı konusunda da halkı bilinçlendirmek için diş macunu, ve diş fırçası dağıttıklarını belirten Alışkın,halkı hipertansiyon ve şeker ilaç kullanımı hakkında da bilgilendirdiklerini kaydetti.