Samandağ’da hizmet veren kahvehaneler, İnternet cafeler, tütün mamülleri satan işletmeler ve cafelerden oluşan işyerleri hizmet ve sağlık standartları çerçevesinde denetlendi. Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Samandağ’da umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde denetimlerde bulundu.

 

Yapılan kontrolde denetim ekibi ,işletme içerisine girildiğinde mevzuata uygun ve herkes tarafından görülebilecek şekilde asılmış yasal uyarı yazılarının mevcut olup olmadığına,Tütün ürünü ( Nargile , sigara , elektronik sigara ) kullanımına izin verilip verilmediğine, nargile sunumu yapan işletmelerde Nargilelik Sunum  Uygunluk Belgesi (TAPDK)'nin olup olmadığı, var ise yasal süresi uzatılıp uzatılmadığı ve işletmenin kapalı alan bölümünde mi yoksa  açık alan bölümünde mi tütün ve tütün ürünlerinin sunumuna kullanımına tüketimine izin verilip verilmediği kontrol edildi.

 

İşletme içerisinde tütün ürünleri kullanıldığının tespiti halinde gerekli cezai işlemlerin yapılacağını kaydeden zabıta ekipleri umuma açık yerlerde de denetimlerini sürdürdü.

 

Umuma açık yerlerin denetiminin iki farklı komisyonca yapıldığını ifade eden Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürü Önder Şimşek, denetimlerde ruhsat denetimi, hijyen denetimi,sigortalı işçi çalıştırılıp çalıştırılmadığı ve kaçak ürünlerin satılması ile ilgili konularda ekiplerin çalıştığını kaydetti.

 

Şimşek; “İlçemiz sınırları içerisinde bulunan umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ile beraber denetimlerimizi gerçekleştirdik..İlçe genelinde ikinci denetimlerimizi gerçekleştirdik.  Bundan sonra kurallara uymayan işletmelere cezalar yazılmaya başlanacak. Vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden unsurları bertaraf etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ”dedi.