Kültür bakanlığı, sinema genel müdürlüğü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası katkılarıyla 5’incisi düzenlenen 5. Uluslararası yedi velayet 7 vilayet kısa film festivali bünyesinde yer alan NOTE adlı filminin çekimlerini dünyaca ünlü Filistinli yönetmen Nawras Abu Saleh, Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Titus Tünelini de mekan olarak kullanıldı. Çekimlerin sonunda oyuncu Nilşah Kömürcüoğlu, proje yapımcısı Eda Sürmeli ve yönetmen Nawras Abu Salih projeyle ilgili bilgiler verdi.

 

Nilşah Kömürcüoğlu Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve diğer çalışma arkadaşları ile çalışmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Değerli yönetmemiz Filistin’den geldi. Nawras Abu Saleh gerçekten benim için çok değerliydi, çok büyük bir heyecan duydum, gerek çalışma esnasında gerek kamera arkasında. Ben NOTE isimli kısa filimizde Filistinli bir annenin dramını anlatmaya çalıştım. Bu role hazırlanmak da inanın benim için gerçekten zordu.  Empati yapmaya çalışmak oldukça zordu” dedi.

 

Gerçek duyguları ifade etmek için elinden geleni yapmaya çalıştığını vurgulayan Kömürcüoğlu “Umarım başarılı olmuşumdur. Keşke savaşlar olmasa keşke, hiçbir varlık özellikle anne gibi kutsal varlıklar, özellikle bebekler çocuklar gibi masum varlıklar bu tip kötü durumları savaşı, vahşeti yaşamak durumunda kalmasalar bizler de keşke oyuncular olarak sadece mutlu edici güzel şeyleri sizlerle paylaşabilsek. Ama gerek festivalin kapsamı gerekse uluslararası göstermek istediğimiz mesajlar umarım yerlerine ulaşır. Umarım bir nebzede olsa barışa katkı sağlamamızda bir adım olur. Ben tekrardan tüm ekibime teşekkür  ediyorum çok büyük onurdu benim  için” diye konuştu.

 

Yedi velayet yedi vilayet kısa film Proje yapımcısı Eda Sürmeli de, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın davetiyle NOTE  adlı  filmin  çekimlerini Hatay’da Titus  Tünelinde çekmeye karar verdiklerini söyledi.

 

Filmin yönetmen koltuğunda Dünyaca ünlü Filistinli yönetmen Nawras Abu Saleh oturduğunu belirten Sürmeli “Senaryo İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencisi Aytekin Ayberk tarafından yazıldı, senaryo elimize ilk ulaştığında büyük bir duygu yoğunluğu içerisinde okuduk. Filistinli bir annenin hikâyesini anlatan bu senaryoyu jürimiz de uygun bulunca çekmeye karar verdik. Tema olarak Yahya Şirvan-i hazretlerinin öğretisini temel aldığımız filmde savaşın en mağdur insanlarını kadın ve çocukları işledik. Bu güzel projenin gerçekleşmesine destek veren paydaşlar; Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Türksoy, Payas Belediyesi ve İskenderun Ticaret Odasına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

Yönetmen Nawras Abu Saleh de, Türkiye’de olduğu için şeref duyduğunu ve bu iş için Filistin’den geldiğini aktararak şunları söyledi: “Eda Sürmeli’yle Cannes film festivalinde tanıştığımızda bana Yed-i velayet yedi vilayet film festivalinden bahsetmişti. Bence Filistin meselesinin ve hatta ümmet meselelerinin bu tarz festivallere ihtiyacı var. Bu festivaller bu konunun bizim meselemiz olduğunu anlamamızı sağlıyor.  Allah’ın izniyle bu çalışmalar ve özellikle Türkiye Filistin arasındaki bu güzel ilişki devam edecek. Sizlere  teşekkür  ediyorum…”

 

NAWRAS ABU SALEH KİMDİR:

Filistinli senarist ve yönetmen, kariyerine resmi ve anlaşmalı video klipler çekerek başladı ve Katar’daki Al-Jazeera gibi birçok kanalda çalıştı.  Hodne/Ateşkes isimli kısa filmimin 2011 Cannes Festivali kısa filmler köşesinde aday gösterilmesi ile hayatının dönüm noktası oldu. Film yapımı ve sinema sektörüne odaklandı.  2013 yılında Oversized Coat/Büyük Gelen Palto filmini yazıp yönetmenliğini yaptı. Bu filmin gösterimi 2015 yılında Amman’da yapıldı,  daha sonra Kudüs, Gazze, Kuveyt, Türkiye ve Amsterdam’da gösterildi. Büyük Gelen Palto 2015 Filistin Film Festivali’nde açılış filmiydi. Daha sonra Night Of The Fall/Çöküş Gecesi filmini ve Al-Jazeera’nın Black Box serisinin bölümü olan Golan’ın Çöküşü’nü de içeren birçok belgesel yazıp yönetti. Film yapımı dışında seminerler verip dünya çapında workshoplar düzenliyor. Aynı zamanda Al-Jazeera’nın New York Film Akademisi ortaklığıyla oluşan eğitim merkezinde film yapımı hakkında workshoplar düzenledi. 2009-10 yıllarında da SAE Amman Enstitüsü’nde film yapımı sorumlusu ve eğitmenidir.