Nişan törenine yakın akrabaları, arkadaşları ve işadamı sanayici Ekinciler Holding Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ekinci katıldı. Genç çiftlerin nişan yüzüklerini takmadan önce İşadamı Recep Ekinci, takılan tek taş yüzüğün anlamına işaret ederek “Yüzüğün yuvarlak kısmı dünyayı, tek taş kısmı da ay’ı temsil eder. Kadın nişanlılık döneminde erkeğin (dünyanın yörüngesinde) çevresinde her daim döner. Erkek de kadına sen bu dünya da (benim için) çok değerli ve teksin demektedir” dedi.

 

Nişan yüzüğünün kadın ve erkeğin sağ yüzük parmağına takıldığını ifade eden Ekinci konuklarla şu bilgileri paylaştı: “Nişan yüzüğünün sağ ele takılmasının nedeni; yemek yerken, telefonla konuşurken, yazı yazarken, el sıkışırken her daim nişanlı olduğunu, hatırlamaları içindir. Biz nişanlandık, bundan böyle her davranış, görüşme ve konuşmalarımız da daima dikkatli olmalıyız demektir. Evlilik yüzükleri alyans ise erkekte dünyayı temsil ederken, kadında güneşi temsil eder. Evlenen çift bu defa erkek (dünya) kadının çevresinde (güneşin yörüngesinde) her daim döner. Evlilik yüzüklerinin sol elin yüzük parmağına takılmasının ana nedeni ise; sol el yüzük parmağından çıkan kan damarı ve sinir (VENA AMORİS) (aşka damarı) doğrudan kalbe bağlanmasından dolayıdır. Yüzük vefa, sadakat ve aşkı (sonsuzluğu) temsil eder.”

 

Genç çifte evlilik hayatında huzur ve muştu olabilmek için dört kuralı kusursuz uygulamalarını da öneren Ekinci “Hayat standardınızı, egolarınızı tatmin edecek şekilde değil, gelirinize göre belirleyin ve uygulayın. Birbirinizi değiştirmeye uğraşmayın, birbirinizi geliştirmeye uğraşın, çünkü evlilik müessesi değişim merci değil, gelişim mercidir. Eşlerinizin yaptığı işi sevin, anne babanıza saygı duyun ve en önemlisi Allah’ın verdiği nimetleri hor görmeyin. Kibirden uzak durun, her daim (Asr suresi tavsiyesi gibi) Sabırlı olun. Mutluluğun gizemi ve sırrı bu dört kuralın içinde gizli” diye konuştu.

 

İşadamı Recep Ekinci’nin nişan yüzüklerini takmasıyla gelin adayı Fatma Samğar ile damat adayı Fatih Törün evlilik yolunda ilk adımlarını atmış oldu.