Festival'e Hatay’ın Samandağ , İskenderun, Reyhanlı, Kırıkhan, Defne ilçelerinin yanı sıra Adana ve Mersin gibi çevre ilerden sporcular katılım gösterdi.

 

Samandağ Çevlik sahilinde gerçekleşen yarışın start’ını Samandağ Belediye Başkan’ı Mithat Nehir yaptı. Gösteri turundan sonra sıralama turu yapıldı. Sıralama turlarında Çukurova Motosiklet Kulübü sporcusu Murat Can Köse 1’nci olurken, Samandağ  Enduro sporcusu Emre Cem Doğu  2’nci,Çukurova Motosiklet sporcusu Habib Özmen 3’ncü olamaya hak kazandı.

 

Festivalde konuşan Başkan Nehir,yoğun ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirerek ,motosiklet festivalinin ilkini gerçekleştirdiklerini, daha ileriki yıllarda festivallerde çıtayı  yükselterek Samandağ’ın adını en iyi şekilde duyuracaklarını, çevre illerden gelen yarışmacıları konuk etmekten mutlu olduklarını söyledi.

 

KASK KULLANMAK HAYAT KURTARIR

Zorlu yollarda yapılan bu yarışta sporcuların yara almadan, kendilerine zarar vermeden dağın zirvesine kadar tırmanabildiklerini kaydeden Başkan Nehir, kask takmanın, donanımlı bir motosiklet ile kazaların önüne geçildiğinin altını çizdi.Kask kullanmanın hayati önem taşıdığını ifade eden Başkan Nehir, gençlerin motosiklet kullanmanın eğitimini almalarını ve ailelerin bilgisi dahilinde motosikletin kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Önlem alındığı zaman motosiklet kullanmanın daha keyifli olduğuna değinen Nehir;  “Festivale katılan herkese teşekkür ediyorum. Desteğimiz sporculara devam edecektir” dedi.

 

Samandağ Enduro Kulüp Başkanı Mithat Kazan ise;“ Hepinize hoş geldiniz diyorum. Bu bir ilkti belki de biraz acemilik yaşayacağız. Bir eksiklik olursa da şimdiden hepinizden af diyoruz. Bu pistin adını “Levent Baytar Motokros Pisti” olarak ilan ettik. Pistimizi Enduro pisti olarak düzenledik. Levent Baytar’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Bizim bütün motosiklet kullanan vatandaşlarımıza tavsiyemiz var. Gerekli ekipmanların kullanılmasını tavsiye ediyoruz.”dedi.

 

Sıralama turlarından alınan sıralama ile öğleden sonra gerçekleşen yarışın ikinci etabına geçildi. Yarışmacılar 5’er saniye aralıklarla enduro pistinde start aldı. Dağ yollarında dirsek dirseğe süren yarışta son ana kadar heyecan sürdü.

 

Yarışın sonunda  Çukurova Motosiklet Kulübü sporcusu Murat Can Köse 1’nci olurken ,Samandağ Motosiklet Sporcusu  Emre Cem Doğu 2’nci Çukurova Motosiklet Kulübü Habib Özmen 3’ncü, Samandağ Motosiklet Kulübü Başkanı Mithat Kazan  4’ncü, Defne Motosiklet Kulübü Sporcusu Mehmet Ali Bahçeci 5’ci ve Samandağ Motosiklet Kulübü sporcusu Habib Uyar 6’ncı oldu.

 

YARIŞI BİTİREN TÜM SPORCULARA MADALYA VERİLDİ

Yarış sonunda ilk üçe giren sporculara kask ve malzeme hediye edildi.İki saat içinde finişi görebilen tüm sporcular madalya almaya hak kazandı.

Yarışmacılara ödül ve kupalarını veren Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı , yarışmaya katılan sporcuları tebrik etti.

Kamacı; “Motosiklet camiasının en hareketli ve en sportmen sporcuları burada. Çok keyifli bir festival geçirdik. . Bu parkuru kazası belasız geçirmek bizim için çok önemliydi. Bu anlamda çok başarılı bir festival geçti ve çok keyif aldık. Hepinizi tekrar tebrik ediyorum.  Bir sonraki yıl ikincisini düzenleyeceğimiz Samountain Motosiklet Festivalinde daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Festivalde emeği geçeğen, desteklerini esirgemeyen  herkese teşekkür ederim” şeklinde açıklama yaptı.