Belediye Başkan adayları Beşir Baysoy ile Y. Özgür Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında bu kez sanayi sitesi esnaflarından ahşap oyma araba aksesuar, tamircileri, boyacıları, kaportacılarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.  Esnafın sorunlarını dinleyerek sürekli not alan başkan adayları, çözümün kolay olduğunu ancak, hiçbir yetkilinin destek vermemesiyle sıkıntı yaşatıldığını ifade ettiler.

 

Başkan adaylarıyla bir araya geldiği toplantıda konuşan esnaflar “Kriz yüzünden işlerimiz baş aşağı gidiyor. Derhal bir çözüm üretilmelidir. Kriz yüzünden çok esnaf ya kapatmıştır, ya da kapatma üzeridir. Belediye tarafından esnafımızın yolları, kaldırımları yapılmamaktadır. Sanayinin her yer çukurdur. Bu yolların yapılması, belediyenin asli görevidir ama şimdiye kadar yapılmadı. Hatay’da bulunan üç sınır kapısı açılırsa işlerimiz bir nebze olsun düzelir. Ortadoğu gibi ülkelere ürettiklerimizi satarız, o ülkelerden gelen ihtiyaçları karşılayabiliriz. Aynı zamanda İskenderun Körfezi çalışırsa evimize ekmek götürürüz. Belediyeler ve hükümet ortaklaşa bizim gibi esnafa kooperatifleşme konusunda yardımcı olursa, kirli, paslı ve dört metre kare dükkanlarda işler yapmak zorunda kalmayız” şeklinde sorunlarını dile getirdiler.

 

Vatan Partisi Belediye Başkan adayları Baysoy ile Yıldırım, sanayi esnafı çalışmalarında ara ve yatırım malları üreten küçük sanayi siteleri geliştireceklerini, yeni teknolojilerle donatacaklarını, küçük ve orta sanayi kesimini destekleme iş pazarı genişleterek, sanayiyi dışa bağımlılıktan kurtaracaklarının sözünü verdiler.

 

Büyükşehir Başkan adayı Yunus Özgür Yıldırım “Bu gün sanayi esnafını dolaştık, esnafımızın sorunlarını dinledik. Esnafımızın söyledikleri ile bizim proje olarak anlattıklarımız bire, bir uyuşmaktadır. Bizim projemiz olan üretim ekonomisini esnafımız vurgulamaktadır. Hatay özelinde önemli bir durum ise Suriye meselesidir. 2011 Yılında Suriye krizi ile sınır kapılarının kapanması, buradaki sanayi esnafını ciddi şekilde etkiledi. Suriye ile yapılan ticaret durdu. Sınır kapılarının yeniden açılması İskenderun ve Hatay esnafını yeniden canlandıracaktır. Bunların dışında Hatay’da oyma mobilyacılık var, oyma mobilya yapan esnafımızın önemli şikayetlerinden biri oyma mobilyanın markalaşmamasıdır. Aslında Hatay’da böyle bir sıkıntı var, tarım, sanayi, ürünleri markalaşmış malı azdır. Vatan Partisi’nin belediyeciliğinde sanayi, tüccar ve tarım ürünlerini kooperatifler eliyle markalaştırarak, hem iç pazara hem de Asya ve Batı Asya dahil, Avrupa’ya ihracatını sağlamak için çalışmalar yapacağız” dedi.

 

İskenderun Belediye Başkan adayı Baysoy da “Yıllardır sanayi esnafımızın caddeleri, sokakları ihmal edilmiş durumdadır. Esnafımız yollarının, sokaklarının ve dükkanlarının çok perişan olduğunu bize söylüyorlar. Asfaltlama çalışması, kaldırımların yapılmadığını ifade ediyorlar. Belediyelerin bu sorunların çözümünde adım atmadığını görüyoruz, esnafımızdan diğer öğrendiğimiz ise yeteri kadar iş yapmadıklarını, artık zarar ettiklerini, emeklerinin karşılığını alamadıkları gibi maliyetleri bile çıkaramadıklarını söylüyorlar, zaten biz de şahit olduk. Koca koca işletmeler, boş boş oturuyorlar. Biz sanayicimize şu sözü verdik: Alt yapı ve üst yapıyı en işi şekilde yapacağız. Yollarını, kaldırımlarını yapacağız, zaten belediye olarak bizim birinci görevimizdir. Diğer taraftan dışarıdan nasıl müşteri gelir, projemizi anlattık, onlar da bizim projemize destek vereceklerini belirttiler” şeklinde görüş ortaya koydu.