Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Planlanan Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin hayata geçmesiyle yerli ve yabancı turistleri Hatay’a gelmelerini daha rahat sağlayacaklarını söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bu yıl 22’ncisi düzenlenen 2018 EMİTT 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı konferans alanında gerçekleştirilen ‘Şehirlerin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması’ konulu panele katıldı. Başkan Savaş, dünyanın en büyük 5 fuarlarından biri olarak gösterilen EMİTT’te, Hatay’ın turizm pastasından payını alması için kentin kültürünü, tarihi dokusunu ve damak çatlatan lezzetlerini tanıttı.

HADO İLE TURİSTLERİ BÖLGEYE ÇEKME PLANI

Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa ile Mozaik Yolu projesini yürüttüklerinin altını çizen Başkan Savaş, “ EXPO 2021 için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Gastronomi alanında da şehrimizde Tüm Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (TAŞPAKON)  iş birliği ile yemek yarışmaları düzenliyoruz. Amacımız Hatay’ın farkındalığını tüm dünya ile paylaşmak. Son 1 haftadır gerçekleştirilen Afrin harekâtı bizim yükselişimizi olumsuz olarak etkilese de bizim önceliğimiz ülke sınırlarımızın güvenliği. Biz şu anda Gaziantep ile birlikte dünyadaki 26 gastronomi şehri arasında yer alan Lübnan’nın Zahle şehrine giden turistlere kentimizi gezdirmek istiyoruz. Lübnan’a çok sayıda turist gidiyor. Biz o turistlerin Hatay ve Gaziantep’e de gelmelerini istiyoruz. Bu sebeple Hatay’da deniz otobüsü ile hızlı seyahat imkânı sağlanacak aynı zamanda lojistik sektörüne de destek olacak bir yapılandırmaya gidiyoruz. İnşallah yazdan önce İskenderun’dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’a kadar uzanan bir güzergâhta deniz otobüsü (HADO) seferlerini gerçekleştireceğiz. Bu proje ile lojistik sektörüne destek olmanın yanı sıra Akdeniz Bölgesi’ne gelen zengin turistleri de bölgemize çekmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.