Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yayımladığı mesajında, “Cumhuriyet; yeni ufuklar açan, başlangıcından sonuna kadar her safhası eşsiz mücadelelerle dolu Kurtuluş Savaşı'nın milletin üstün fedakârlıkları sonucu kazanmış olduğu görkemli bir zaferdir” dedi.

 

Ülkenin işgali karşısında milletin ortak bir ruhla tek vücut olduğunu vurgulayan HBB Başkanı Savaş “Meclisimizin açılmasıyla birlikte kurtuluşumuza ve ardından Cumhuriyetimize uzanan şanlı bir yürüyüş başlatmıştır. İnsanlık tarihi, milletlerin böylesine sarsılmaz bir ortak iradeyle kendi kurtuluş destanlarını yazdıklarına çok nadir şahit olmuştur. Dünya tarihinde milli mücadelesini yürüterek milli egemenliğe dayalı bir devleti kuran kahraman bir meclise sahip tek ülke olmanın onurunu her zaman yaşıyoruz” diye konuştu.

 

Başkan Savaş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği istikamet doğrultusunda; Cumhuriyeti var eden değerlere daima sahip çıkarak büyük bir milletin fertleri olarak güzel bir geleceğe hep beraber yürümeli ve Türkiye'yi evrensel değerlerin yol göstericiliğinde hep beraber yarınlara taşımak gerektiğine işaret etti.