CHP ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları saldırıyı lanetleyerek, biran önce sorumluların cezalandırılmasını istedi. Şehit Cenazelerinin asla siyasete alet edilmemesi gereken yer olduğuna işaret edilen açıklamalarda, “Şehidimizin manevi huzurunda herkesin saygı, birlik bütünlük içerisinde olması gerekir. Bu provokasyondur, toplumu germe siyasetinin neticesidir. Türkiye bu provokasyonu yapanların oyununa gelmeyecektir. Siyasetçileri eleştirebilirsiniz ama saldırmak Türkiye'yi böler, kamplaştırır. Yazıktır, günahtır bu memlekete…” denildi.

 

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir: “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta şehit cenazesinde, bir grup tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Bu saldırının Türkiye’de kutuplaşmanın, ötekileştirmenin, nefret söyleminin nerelere gelebileceğini gösteriyor. Şehitlerimize son görevimizi yaparken yapılan bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı yalnızca Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na değil, ülkemizin birlik, bütünlük ve huzuruna kastedenler tarafından yapılmıştır. Unutulmamalıdır ki Kemal Kılıçdaroğlu yalnız değildir…”  

 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal: "Onlar bizim şehitlerimizdir. Kimse bizim şehit cenazelerine gitmemize engel olamayacaktır. Terör örgütünün silahlı saldırısına uğrayan tek siyasi lider olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesinde yapılan bu alçakça saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyorum. Ülkemizin birliğine yapılan bu saldırının failleri bir an önce bulunmalıdır.”

 

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur: "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu saldırının vicdanımda yarattığı acının tarifi yok. Topluma ekilen kin, nefret ve nifak tohumları yerini barışa ve kardeşliğe bırakmalıdır. Yapılan saldırı demokrasiye yapılmıştır. Meydanlarda oluşturulan siyasetin nefret diline inat birlik ve beraberliği savunacağız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, Genel Başkanımız yalnız değildir." 

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde yapılan saldırıyı kınıyor, toplumsal sağduyunun hakim olmasını temenni ediyorum.”

 

CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün: “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan organize saldırıyı kınıyor ve lanetliyorum. Sandıkta kaybedenlerin hazımsızlığının yarattığı nefret, sevgi ve barış politikamızla yeniden ve yeniden mağlup olacaktır. ‘Demiri ısıtanların demiri soğutamadığı’ belli olmuş, zaten milletimiz de hükmünü yerel seçimlerde vermiştir. Devlet protokolünün yer aldığı şehit cenazesinde bile güvenliği sağlayamayanlar en hafif tabirle beceriksizdir. Provokasyona gelmeyiz ancak haddini bilmeyene de had bildirmek için gereğini yaparız. Herkesi aklıselimle sorumlu davranmaya ve demokrasinin sonuçlarını hazmetmeye çağırıyoruz. Tüm varlığımızla Genel Başkanımızın arkasındayız!”

 

İYİ Parti Hatay İl Başkanı Ali Seçer: "Ankara'da katıldığı şehit cenazesinde saldırıya uğrayan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu' na geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve bu hain saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu konuda yetkililerin sağduyulu davranıp bu durum içinden çıkılmaz bir hale gelmeden görevlerini yerine getirmelerini bekliyorum."

 

Defne Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Güzel: "CHP Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’na Şehit cenazesinde bir grup kendini bilmezlerin yaptığı saldırıyı kınıyoruz. Kin ve öfkelerini Şehit cenazelerine taşıyanlar emellerine ulaşmayacaklardır. Geçmiş olsun Sn. Genel Başkanım."