Şampiyon Filtre A.Ş. Genel Müdürü Selma Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı ve KAGİD işbirliği ile düzenlenen 2. Kadın girişimciler konferansına, "Kadın girişimciler ile büyüyen Türkiye, yeni ufuklar" paneline konuşmacı olarak katıldı.  

 

2. Uluslararası Kadın Girişimciler Konferansı, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’in açılış konuşmaları ile başladı. Organizasyon çerçevesinde ‘Türkiye’de Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi, Finansmana Erişim İmkanları’ ile ‘E-Ticaret; Teknolojisinin Girişimci Kadınlara Sunduğu İmkanlar’ olmak üzere iki ayrı panel düzenlendi.

 

KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, dünyada gerçekleşen dijital dönüşümün hızını yakalamak ve Türkiye'yi "muasır medeniyet seviyesinin" de üzerine çıkarmak için gençlere, inovasyona ve girişimciliğe her zamankinden daha çok odaklanmak gerektiğini söyledi. Oktar, Dünyada her gün yapay zeka çözümleri, dijital verinin işlenmesi ve toplumların faydası için kullanılması tartışılırken, Türkiye'nin de bu dijital dönüşümde aktif bir oyuncu olarak yer almasının, girişimcilik ekosistemini geliştirmekten, özellikle gençleri ve kadın girişimcileri bu ekosistemin ayrılmaz bir parçası haline getirmekten geçtiğine dikkat çekti. Oktar, kadın ve genç nüfusun istihdama katılıp, yaratıcı fikir ve girişimlerin desteklenmesi gerektiğini de kaydetti.

 

Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner, Orta ve uzun vadede teknolojik altyapısı güçlü, katma değeri yüksek ürünler üreten ve üretimde dışa daha az bağımlı bir ekonomi için çalışmak gerektiğini vurgulayarak “Ar-Ge, inovasyon yatırımlarının artması, katma değeri yüksek ürün ihraç eden sektörlerin çeşitlendirilmesi ve desteklenmesi bir gerekliliktir. Ülkemizde ciddi bir girişimcilik potansiyeli bulunuyor. Erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da var bu potansiyel. Erkeklerin yüzde 45'i, kadınların yüzde 40'ı girişimciliğe olumlu bakıyor. Türkiye'de kadınlar ve erkekler ekonomiye eşit katılabilmesi durumunda kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hasıla bugünkünden yüzde 30 daha büyük olacaktır. Girişimci faaliyetin desteklenmesi için, hükümetlerin kadınlara ait işletmelere özel uygun politika, prosedür ve programları geliştirmeleri şarttır” diye konuştu.

 

Konferansın ikinci paneli ise “E-Ticaret; Teknolojinin Girişimci Kadınlara Sunduğu İmkanlar” konusunda, KAGİDER üyesi Seçil Şendağ moderatörlüğünde yapıldı. TOBB Yazılım Meclisi Başkanı Melek Bar Elmas, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Gn. Md. Yrd. Mehmet Ali Kılıçkaya, Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi, Şampiyon Filtre A.Ş. Genel Müdürü Selma Yılmaz, Akıllıköy-TABİT Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kurucu Ortağı Tülin Akın panelist olarak bilgi paylaşımında bulundu.