İTSO Halil Şahin Meclis salonunda gerçekleştirilen seminer, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler iş birliğiyle düzenlendi.Seminerde konuşan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım, “ 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun ve getirilen Mali Af ile ilgili meslektaşlarımızı bilgilendirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini, kendi mesleklerinde kanunların sürekli değiştiğini ifade etti.

 

Katılımın yoğun olduğu seminerde TÜRMOB Eğitmeni Halim Bursalı, katılımcılara ‘7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve kanun ile getirilen Mali Af’ konusunda sine vizyon destekli olarak bilgiler verdi.

 

Bursalı;“Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve kanunla getirilen Mali af mükelleflerimiz için bir fırsattır. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi, mevzuatın iyi bilinmesi gerekir. Bu kapsamda  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerimize önemli görevler düşmektedir” diye konuştu.

 

Bursalı seminere katılan konuklara ‘Kesinleşmiş  veya dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme veya tahriyat aşamasında bulunan alacaklar, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi (Kasa oraklar cari Hesap stok ve demirbaş), varlıkların Milli ekonomiye kazandırılması, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarına ilişkin düzenlemeler, emeklilerin silinen SGDP borçları, Bağ-Kur 4B borçlu sürelerin dondurulması veya ihyası, Genç Bağ-Kurlu (4-b) girişimcilere prim desteği, GSS borçlarının yapılandırılması ve Gelir testine girme imkanı maddeler hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım, eğitim seminerinde ayrıca Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı almaya hak kazanan Leyla Tanış’a belgesini takdim ederken, İSMO Onursal Başkanı Alaaddin  Özbülbül de TÜRMOB Eğitmeni Halim Bursalı’ya verdiği eğitimden dolayı İskenderun manzaralı porselen plaketi takdim etti.