İSTE İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Ekonomi Bölümü’nün konuğu olan Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ekonomi Uzmanı Dr. Şeref Oğuz ‘Gelin Yetenekli İnsanlarımızdan Kurtulalım’ konulu konferans verdi.

 

Her toplumun %2 sinin zeki ve yetenekli insanlardan oluştuğunu, Amerika’da da böyle, Türkiye’de de böyle olduğuna belirterek,” Ama toplumların kaderi bu %2’ye nasıl davrandıkları belirliyor. Ya devlet başkanı yapıyorsun. Cihan imparatoru oluyorsunuz uygarların efendisi oluyorsun. Ya kuzgun leşe yapıyorsun. Bir ülkenin en büyük sermayesinin onlar olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Oğuz, zeki ve yetenekli insanlar eğer kendinizi öyle hissediyorsanız kimse sizi kucağını açmış beklemiyor. Hatta elinde sopayla kafanıza vurmak için bekliyorlar diyerek,” Her ne yapıyorsanız olun, tarihin her bölümünde olursanız olun, bakın zeki ve yetenekli diye farklı olan insanların geçmek zorunda olduğu 4 tane kapı var” şeklinde konuştu.

 

Türkiye Zeka Vakfı’nı 26 yıl önce şimdiki Mili Eğitim Bakanı ile birlikte kurduklarını hatırlatan Oğuz Şöyle devam etti:

“ Devlette bize bu zeki ve yetenekli insanlarımıza ne yapacağımızı falan sordu. Ben bir şey keşfettim. Bu zeki ve yetenekli insanları devlete milletime, şirketlere sokmak için onlardan daha zeki ve yetenekli insanlara ihtiyaç var. Şöyle bir analoji kullandım. Siyah beyaz tv üzerinden renkli reklam yapmak nasıl imkansızsa, yada sağır birini o ses Türkiye’de jüri yapıyorsun. Ya da kör birini dünya güzellik yarışmasında jüri üyesi yapıyorsun.

 

Biliyorsunuz KPPS sınavı ile devlet insan alıyor. KPSS şu benim baktığım noktada. Birinci şart asla seçenek oluşturma, yeni şeye karşı enteresan bir sosyal gen, direnen gen, asla seçenek oluşturma. çünkü ben sizin için şuraya 5 tane seçenek koydum. Her biri hijyen. Bunun dışında hasta olduğun zaman asla giremezsin. Çünkü onu eliyor. Bunun dışında bir başka seçenek varsa zaten direk kaybediyorsun. İkincisi % 20 ihtimalle 1/5 ‘i eder sallasan bile % 20 ihtimalle bu işe gerekli olan yapıyı bunun arkasına sakladım. Bunun seçtiğiniz zaman devletin ortalama aldığı kişinin IQ seviyesi 80-82. Çok enteresandır Almanya’daki devlet memurları sınavlarına baktık 96 çıktı. Ve tuhaftır suç örgütleri v.s ile yapılmış araştırmalar vardır onlar 120-130 düşünebiliyor musunuz 82 IQ ile aldığı birisi 120-130 IQ’lü bir haydutla yada bir rakiple savaşmak durumunda. Bu Türkiye için gerçekten çok büyük bir sıkıntı.”

 

AKILLI TAHTA OLMAZ AKILLI ÖĞRETMEN OLUR

Zekayı keşfetme noktasında çok yetenekli insanlar gerekiyor bunun için Fatih projesi hayata geçirildi, tabletlerle çok büyük beklenti içine girildiğini söyleyen Oğuz,” Yıllarca bilgisayar destekli eğitimi savunan biriydim. Fakat buna karşı çıktım. Bu cumhurbaşkanının da kulağına gitti. Ya ne oluyor dedi. Geçenlerde Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sunum yaptı. Tamamen öğretmeni dönüştürürsek bütün öğrencileri dönüştürebileceğimiz felsefi bir hareketle bambaşka bir noktaya hedeflendik. Yani oda sebebi şu, çünkü bize ilham verecek olan bizi seçecek olan, bizim farkımızı dışarı çıkaracak olan en önemli unsurlardan biride öğretmen. Tıpkı Osmanlı zamanında ki o bilim heyetindeki insan. Ama öğretmen dönüştürmeden bu işin olmayacağını, zeki ve kabiliyetinizi hangi alanda arttığını size söyleyen birilerinin olması gerektiğini söylüyoruz. Ve bu bizde yoksa, öğretmenlerimiz kaliteli değilse işte bu içinde bulunduğumuz durum ortaya çıkıyor.”

 

Katılımcıların sorularının ardından İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Konferans davetini kabul ederek gelen Dr. Şeref Oğuz’a teşekkür plaketi verdi.