İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallelinin tedirginliğine, henüz bir projenin dahi olmadığını belirterek açıklık getirdi, Karayollarının eski yerinin projesinin hazır, bir ay içinde ihaleye çıkacağını söyledi.

 

Meydan Mahallelinin kent gündemine oturan açıklamalarıyla ilgili soruya yanıt veren Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Bakanlar Kurulu kentsel dönüşümün önünü açmak için rezerv alan olarak 81 vilayette olduğu gibi İskenderun’da da bütün bu kararı aldığını vurguladı.

 

GÖNÜLSÜZ HİÇBİR ŞEY YAPILMAYACAK

Bu kararı olmasının hemen yıkıma başlayacağı anlamına gelmediğine de dikkat çeken Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Bundan sonrası kentsel dönüşümle ilgili çalışma başlanabileceğine işaret ediliyor. Oturulup konuşulacak, anlaşılacak, vatandaşın gönlü alınacak, gönlü alınmadan yapılmayacak. Ortada fol yok yumurta yok! Birileri çıkıyor Meydan Mahallesinde miting yapıyor, birileri çıkıyor bilmem ne yapıyor. Ortada daha bir şey yok arkadaşlar! Yapılacaksa bile tek tek çağırılacak, konuşulacak, kontrat yapılacak, gönlü alınacak, bunların hakkı verilecek” diye konuştu.

 

Başkan Seyfi Dingil, Meydan Mahallesi’nde belediyeye ait 47 dönüm yerin de, onlara verdiğini aktararak “Bunu bile tepiyorlar, oradaki masum vatandaşın günahı yok! Üç-beş kişi çıkıyor, bu da olur, daha ortada plan, proje yok, daha önce yapmıştık iptal oldu. Ondan sonra Bakanlar Kurulu bütün Türkiye çapında yeni bir karar aldı” dedi.

 

Kentsel dönüşümün bugünün en önemli problemi olduğunun altını çizen Başkan Seyfi Dingil “Yarın deprem olmayacak diye bir şey yok! İskenderun balıkçık üzerinde yüzüyor. 7 şiddetinde deprem olursa, tepelerden başka hiçbir yer ayakta kalmaz, bunu siyasi araç yapmanın da bir anlamı yok. Bunu belediye, halk, bakanlık, toplum olarak oturup beraber çözmemiz lazım. Yarın bu acılar olduğu zaman hesabını sorarlar. O zaman vicdan azabı çeker bu ortalığı karıştıranlar. Burada belediye başkanı var, vatandaş var, oturup konuşulacak, anlaşılacak, bugün başlasak desek iki-üç yıl sürer” şeklinde konuştu.

 

KARAYOLLARI YERİ PROJESİ HAZIR!

İskenderunlunun merakla beklediği Karayolları yerinin projesinde de son aşamaya gelindiğini sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Seyfi Dingil şunları söyledi: “Allah nasip ederse, her halde on beş güne kadar Karayollarının yerinin projesini size göstereceğim. Herhalde bir ay içinde de ihalesini açacağız, bitti o da bitti. 53 bin metre kare, bu bölgenin en güzel parkı. İçinde göleti, amfi tiyatrosu, yazlık sineması, kermes binaları, bisiklet, yürüyüş yolları, botanik bahçeleri var. İnanın içinde girdiğiniz zaman akşama kadar çıkamayacaksınız. 53 bin metre kare, kolay bir şey değil. oraya has- özgü büyük ağaçlar da getireceğiz. Zaten içinde 250 ağacı biz tescilledik. Oraya kimse çivi çakamaz artık. Valiye de gösterdim projeyi çok beğendi…”