Yazı mevsiminin gecikmeli olarak kendini hissettirdiği Hatay’ın İskenderun ilçesinde Temmuz ayından itibaren kavurucu sıcaklar kent halkını adeta bunaltıyor. Havanın bulutlu geçmesine karşın, bunaltan sıcakların insanları daralttığı İskenderun’un kent merkezindeki parklar ağaç altları serinlemek için akın eden genç, yaşlı çocuk çok sayıda vatandaşın uğrak yeri haline geldi.

 

Hava sıcaklarının 40-50’leri gördüğü ülkelerde çalışıp, memleketine dönen çok sayıda vatandaş, İskenderun’daki bunaltan sıcakların hiçbir yerde bulunmadığını ifade ederek “50 dereceyi gördüğümüz zamanların olduğu Suudi Arabistan’da güneşte hava sıcak olur, ancak gölgeye geçildiğinde insanı bunaltmaz. Ama İskenderun’da güneş de bir gölge de bir, değişen bir şey yok ikisi de yakıyor” diye konuştular.

 

Bunaltıcı sıcakları bir nebze de olsa parklardaki ağaç gölgesindeki serinlikte atlatmaya çalışan çok sayıda vatandaşın banklarda oturarak veya çimlere uzanarak zaman geçirmesi ise İskenderun.Org objektiflerine ilginç görüntüler olarak yansıdı.