Antakya Ottoman Palace Otel de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın Moderatörlüğünde yapılan, ‘geçmişten günümüze Hatay' konulu birinci oturuma konuşmacı olarak Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, Hürriyet Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Sabah Gazetesi yazarı Yavuz Donat, NTV Dış Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe katıldı. Ayrıca sempozyumda CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay Vali Yardımcıları Meral Batı Demirbaş, Nursal Çakıroğlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, ilçe belediye başkanları, akademisyenler ve çok sayıda turizmci hazır bulundu.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman Hatay’ın dinler, diller ve medeniyetler şehri olduğunu vurgulayarak “Barışın, kardeşliğin şehri, ‘sen-ben yok, biz varız’ diyen bir şehir. Hatay’ın anavatana katılmasında dedelerimizin Türk askeri Hatay’a girerken açtıkları pankartta yazdığı gibi, ‘sen ben yok, biz varız’ bizi anavatana katan bu ruhtu. Bizi ileriye götürecek olanda bu ruhtur” dedi.

 

Burada farklı mezheplerden, farklı inançlardan, farklı kültürlerden insanların bulunduğuna işaret eden Yayman ama hepsinin Hataylı ve hepsinin Hatay’ın hikayesine, öyküsüne katkı sunmak istediğini söyledi.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ…

Hatay arkeoloji Müzesi ile gurur duyduklarını ifade eden Bakan yardımcısı Yayman Hatay Arkeoloji Müzesinin sergileme alanı bakımında dünyanın en büyük mozaik müzesi olacağını, bakanlığın gece gündüz çalışmalarının sonucunda müzenin Türkiye’nin yüz akı olduğunu kaydederek “Müzemizde dünyanın hiçbir müzesinde olmayan bir lahitler salonu var. Lahitler salonunun duvarında Romalıların bir sözü var. O duvar yazısında, ‘Ölüm her şeyi eşitler’ diye yazıyor. Yani hepimiz faniyiz, önemli olan geride eserler bırakmaktır" diye konuştu.