Hafta sonu gerçekleştirilecek olan ve gençlerin geleceğini şekillendirecek Üniversite sınavına girecek öğrencilere çeşitli önerilerde bulunan Diyetisyen İrem Turhan sınava hazırlık sürecinde yanlış beslenmenin davranışı bozukluğunu beraberinde getirebileceğini hatırlatarak “Stres ile gelişen bu durum hızlı kilo alma, kilo verme, kabızlık, mide bulantısı ve baş dönmelerine sebep olabiliyor” dedi.

 

Sınavın yaklaştığı bu günlerde üniversite adaylarının beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler aktaran Diyetisyen İrem Turhan “En temel öğünümüz olan kahvaltıyı atlamamak ilk kuralımız. Çünkü beyin kan şekeri ile çalışır ve sabah kalktığımızda kan şekerimiz düşüktür. Kahvaltıda yumurta, tam buğday ekmeği, süt, peynir, pekmez gibi besleyici değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Hafızayı güçlendirmek ve konsantrasyonu arttırmak için ise ara öğünler çok önemlidir. Ara öğünlerde ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlara, kuru ve taze meyvelere yer verilmelidir” diye konuştu.

 

Başarının artması için tatlı, çikolata gibi kan şekerini hızlı yükseltip düşmesine neden olan yiyeceklerin tüketiminin de yanlış olduğunu vurgulayan Diyetisyen İrem Turhan “Demir minerali dikkat ve konsantrasyonda önemli rol oynar. Bu nedenle yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, balık ana öğünlerimizde olmalı. Özellikle bu dönemde tüketimi artan çay, kahve, kola gibi içecekleri çok fazla tüketmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olur. Bunların yerine taze sıkılmış meyve suları, kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çaylarını tüketmek sakinleştirici etkileri nedeniyle stresin azalmasında etkilidir. Tabi ki su çok önemli! Hayatın merkezinde olması gereken en önemli şey de su olmalı ve ihmal edilmemelidir. Günde en az 8-10 bardak kadar su içilmelidir” şeklinde konuştu.