Türkiye Psikiyatri Derneği Anksiyete Bozuklukları Bilimsel Çalışma Birimi panik atağı, Temel özelliği, aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri olarak tanımlıyor. Hastaların çoğu zaman “kriz” adını verdiği bu nöbetlere ‘Panik Atağ’ı deniliyor.

 

Psikolog Birsen Köklü toplumda hayli yaygın olduğu dile getirilen panik atakla ilgili bilgi vererek “Zannediyoruz ki panik atak olmamız için illa ki olumsuz bir olay olması gerekiyor; ya bir travma yaşamamız gerekiyor ya da kötü bir duruma şahit olmamız gerekiyor. Ama aslında gerçeklik bundan biraz daha farklı, şöyle söyleyebilirim ki; panik atak, birdenbire başlar, giderek şiddetlenir ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkartır. Çoğu zaman 10 ile 30 dakika (seyrek olarak da 1 saate kadar) devam ederek kendiliğinden geçer” dedi.

 

YAŞANIRKEN ZOR, TEDAVİSİ KOLAY RAHATSIZLIK

Birsen Köklü panik atağın yaşanması en zor, psikiyatrik bozukluk rahatsızlıkları arasında tedavisi en kolay rahatsızlık olduğunu ifade ederek “Panik atak esnasında vücudunuz bir anda adrenalin hormonunu öyle yüksek bir şekilde salgılar ki sanki bütün hayatınız tehlike altındaymış gibi hissedersiniz. Çevrenizde ki kişilerin bunu anlaması zor olur ve ‘sakin ol’ ‘sen bunu kontrol edebilirsin’ ‘neden böyle hissediyorsun’ gibi tepkiler duyabilirsiniz” diye konuştu.

 

İnsanların evrimsel olarak kendini koruyan, hayatta kalmaya çabalayan, kaygı duyan bir türün devamı olduğuna işaret eden Psikolog Köklü “Dolayısıyla kaygıya eğilimli bir genetik yapımız var. Genetik yapımızda ki alt yapıyı anladığımızda hem tepkilerimizi daha iyi tanır, hem de atak sırasında sakinleşme ritüelleri uygulayabiliriz. Şöyle bir örnek vereyim; evinizin bahçesine bir alarm sistemi yerleştirdiniz. Bu alarm sistemi de sizin telefonunuza bağlı. Ama alarm o kadar hassas ki bir kedi veya köpek bile geçse sizin telefonunuza uyarı veriliyor. Artık yaşamınız sizin için dayanılmaz olmaya başlar ve siz gerçek tehlikenin ne olduğunu kestiremez hale gelirsiniz. Bu durumda elinizde iki seçenek kalır. Ya bu alarm sistemini kaldıracaksınız ya da yeniden yapılandıracaksınız. İşte bizim de bu noktada yapmak istediğimiz şey; kişinin gerçeklik algısını daha normal, daha sakin ve daha güvenli bir hale getirmek oluyor. Yani yaşamınızı dayanılmaz kılan panik atak için bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin” diye konuştu.