İlçeye bağlı Soğukoluk Yaylası mevkiindeki ormanlık alanda, elektrik trafosunun patlaması sonucu kopan kablolardan çıkan kıvılcım ile çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangına 7 helikopter, 4 uçak, 47 arazöz, 3 dozer, iki greyder, 10 teknik eleman ve 250 söndürme işçisiyle vatandaşların katılımı ile müdahale edildi. Yangında ilk belirlemelere göre, yaklaşık 30-40 hektarlık alan zarar gördü.

 

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Muzaffer Ketmen, alınan orman yangını ihbarı üzerine ekiplerin olay yerine hızla intikal ederek çalışmalara başladığını belirtti. Yangının bölgedeki elektrik trafosunun patlaması sonucu kopan kabloların çıkardığı kıvılcımlardan kaynaklandığını düşündüklerini ifade eden Ketmen, "Soğukoluk Yaylası'nda bulunan risk altındaki hanelerdeki vatandaşlarımızın dumandan etkilenmemesi için jandarma aracılığıyla tahliye edilmesi talep edildi. Ancak yangın kontrol altına alındığı için gerek görülmedi. Şu ana kadar can kaybı ve yaralanma olmadı” dedi.

 

CANLARINI SON ANDA KURTARDILAR

Müftüler mahallesinde yaşayan vatandaşlar yangının başlamasıyla evlerine beş dakika içerisinde ulaştığını helikopterin ve mahalle sakinlerinin müdahalesi ile kontrol altına alındığını söylediler.

 

Yangının biranda içerisinde kalan ahırından son anda 170 koyununu çıkaran müftüler mahalle sakini çok şükür kaybımız olmadı derken yıllarını ormanın oksijeni ile ancak nefes alabildiğini ifade eden yaşlı kadın “Eyvah ciğerimiz yandı. Bu ağaçlar artık canlanmaz kesip yenisini dikecekler bu duruma gelene kadar…” dedi.

 

Yangında çatısı ve pencereleri tutuşan ev, helikopterden bırakılan suyla yanmaktan kurtarıldı.

 

Bir bölümü hasar gören evde yakınlarının oturduğunu söyleyen İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter de, yangının söndürülmesi için bölge halkının da mücadele verdiğini vurguladı.

 

Evdeki yaşlılar ile çocukların çıkarılarak, güvenli alana alındığını belirten Yeter, "Tüm bölge halkı yangının söndürülmesi için görevli ekiplere destek vermeye çalışıyor. Biz evlerimizden vazgeçtik. Ormanımız kurtulsun, onu istiyoruz. Çünkü şu anda ciğerimiz yanıyor" dedi.

 

Bölgede kontrol altına alınan yangın sonrası ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor.