Soğukoluk Mahallesi ile Müftüler Mahallesi arasındaki geniş ormanlık alanda başlayan yangına sabah saat 04.55’ten itibaren havadan ve karadan ekipler söndürmek için müdahalelerini sürdürüyor. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Antakya Orman İşletme Müdürlüğü, Belen Orman İşletme ekipleri, AFAD, Jandarma, HBB itfaiye ekipleri olay yerine sevk edildi.  

 

Özellikle yerleşim alanlarına yakın noktalarda yükselen alevlere Orman işletme ekipleriyle birlikte Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Ak Parti İskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili ile çevredeki vatandaşların da yardımcı oldukları gözlendi.

 

YANGIN PİKNİK ALANLARINA DAYANDI

Geniş bir alanda devam eden orman yangını Soğukoluk Kınalı tepe ve çevresindeki piknikçilerin kullandığı çardakların bulunduğu yerlere kadar dayandı. Ekipler ve vatandaşlar da söndürme çalışmalarına yardımcı oldular.

 

KIZILAYDAN AYRAN SU

Türk Kızılay’ı İskenderun Şubesi Başkanı Ümit Günay ile ekibi, Belen’in Soğukoluk mahallesinde 10 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını bölgesine giderek, söndürme çalışmalarına katılan ekiplere su ve ayran ulaştırdı.

 

YARALI CAN KAYBI YOK

Belen’in Soğukoluk Mahallesinde bulunan risk altında bulunan hanelerdeki vatandaşların dumandan etkilenmemesi için jandarma aracılığıyla tahliyesi sağladı. Ayrıca Jandarma ekipleri yangın yerine giden yollarda tedbir amaçlı, yangınla müdahale organizasyonunu engellememesi gayesi ile ulaşım kontrollü sağlandı. Şu ana kadar yangından kaynaklı can kaybı ve yaralanma olmadığı ve yerleşim yerinin etkilenmediği bildirildi.

 

8 SAATTİR KONTROL ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

On hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangınına 4 adet amfibik uçak, 7 helikopter, 47 arasöz, 3 adet dozer ve bir adet grayder ile 250 söndürme işçisi, 10 teknik personelle müdahale ediliyor. Havadan ve karadan yapılan söndürme çalışmaları yaklaşık 7 saattir süren yangının kontrol altına alınma çalışmaları aralıksız sürüyor.