Hatay'ın İskenderun ilçesinde oturan Seda Öztürk (27) ile kuzeni Gizem Özdemirci (28), kısa sürede öğrendikleri işaret dilini kullanarak sosyal medyanın 'engelsiz melekleri' haline geldiler.

 

120 saatlik kursa katılarak işaret dili öğrendikten sonra sosyal medyada açtıkları hesapta her gün öğrendiklerini paylaşan iki genç kız, takipçi sayılarını da artırmayı başardı. Bir süre sonra işitme engellilerden gelen isteklere de yanıt vermeye başlayan genç kuzenler, evlilik teklifi, doğum günü kutlaması için videolar hazırladı, çektikleri 'engelsiz' kliplerle popüler pek çok şarkıyı işaret diliyle işitme engelliye aktardılar.

 

Ünlü sanatçıların da dikkatini çeken kuzenler, sanatçı İzel, 'Sayın Her şeyi Bilen' adlı şarkısını işaret diline çevirdi videosunu kendi sosyal medya hesabında paylaştı. Takipçilerini her gün artıran iki kuzen, 'Hayat Şarkısı' dizisinin fan sayfasının isteği üzerine dizinin müziğini de işaret diline çevirdi.

 

‘ÖĞRENDİKLERİMİZİ PAYLAŞTIK'

Yola çıktıklarında amaçlarının işitme engelli bireylerle iletişim kurmak olduğunu belirten Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümü mezunu Seda Öztürk, işaret dili öğrenme fikrinin kuzeni Gizem Özdemirci'den geldiğini söyledi.

 

Çevrelerinde işitme engelli kimse olmadığını, hatta kendilerinin de işitme engelli olmadığını vurgulayan Öztürk “Ama eğer bir gün işitme engelli biriyle iletişim kurmamız gerekirse onu anlayabilelim diye birlikte kursa başladık. Kursun ilk gününden itibaren de öğrendiklerimizi sosyal medya aracılığı ile daha geniş kitlelere iletmek için çabaladık" dedi.

 

'ENGELSİZ KLİPLER ÇEKTİK'

Ünlü sanatçıların şarkıları işaret diline çevirerek sosyal medyada paylaştıklarını belirten Seda Öztürk, “Bu takipçilerimiz tarafından çok beğenildi. Şarkıları işaret diliyle anlatmamızın amacı ezgileri yakalamak, şarkının sözlerini, şarkılardaki o duyguları onlara hissettirmek istedik. Mimiklerimizle, ellerimizle, hissettiğimiz tüm duygularla onları buluşturmak istedik. Bu yüzden engelsiz klipler çektik. Instagram'daki hesabımızdan paylaştık ve çok ilgi gördü. Bu kadarını beklemiyorduk. Bizlerden şarkı çeviri istekleri gelmeye başladı. Doğum günü mesajı içeren videolar istendi. Dizilerin fan sayfaları bizimle iletişime geçip dizi müziklerini çevirmemizi istediler. Hatta bir evlilik teklifinde bile yer aldık. Bu kadar çok insana ulaşmak bizi çok mutlu etti" diye konuştu.

 

'ONLARIN SESİ OLMAK İSTEDİM'

İşaret dili öğrenmeye karar verdiklerinde pek çok insanın, ailelerinde işitme engelli bireyler olduğunu düşündüğünü söyleyen Gizem Özdemirci de şöyle konuştu: “Aslında herkesin sandığı gibi çevremizde veya ailemizde işitme engelli kimse yok. Bizim bu dili öğrenmek istememizin nedeni o bireylerle iletişim kurmak. İşitme engelli pek çok insan çevresindeki insanlarla iletişim kurmaya çalışıyor, bu konuda efor sarf ediyor. Bu beni çok etkiliyordu. Onun için kendi kendime 'Biz bu konuda ne yapıyoruz? İşitme engellilerin hayatındaki asıl engel bizlerin işaret dilini bilmiyor olmamız' diye düşündüm. Bu duyguyla kursa gitmeye karar verdim. Kuzenimle de paylaştım ve birlikte kursa gitmeye karar verdik"

 

İşaret dilini öğrenerek işitme engelli bireyleri daha iyi anlayabileceğini, onlara yardımcı olabileceğini ve arkadaş olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekleyen Özdemirci, onların sesi olmayı istediklerini aktardı. 120 saatlik kurs sonrasında işaret dili programını tamamlamanın mümkün olduğuna da değinen Özdemirci, eğitmen olabilmek içinse 400 saatlik eğitimin gerekli olduğunu vurguladı.

 

'İŞİTME ENGELLİLERİN ÇABALARI KARŞILIKSIZ KALMAMALI'

İşaret dilini öğrenmenin sonunda yeni dostluklar edindiklerini, bu dili öğrenmek isteyenlere öncülük ettiklerini, kendilerini bu alanda geliştirmeye çalıştıklarını kaydeden Gizem Özdemirci, “Güzel deneyimlere imza attık. Ama en güzeli o bireylerle iletişime geçtiğimizde onların yüzündeki mutluluğu hissetmek. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10'unu, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12'sini işitme engelli bireyler oluşturuyor. Engeli nedeniyle iletişim kuramayan onca insan var. Bu durum işitme engellilerin eğitim, sağlık, iş ve sosyalleşmelerini engelliyor. İnsanlar 'Niye işaret dili öğreneyim ki' diye düşünebiliyor. Oysaki engeli nedeniyle insanlarla iletişim kuramayan, bunun için çabalayan onca insan varken, bu çaba karşılıksız kalmamalı" şeklinde konuştu.