Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı il genelinde bulunan tarihi yapı ve mekânların temizliğine devam ediyor. Ekipler, St. Simeon Manastırı’nda da temizlik yaptı.

 

2017 yılında kirliliğin yoğun olduğu ve temizliği talep edilen alanlara müdahale amacıyla oluşturulan Mobil Temizlik Ekibinin son çalışma alanı St. Simeon Manastırı oldu.

Hatay tarihinde önemli bir yere sahip manastırda, Mobil Temizlik Ekibi tarafından kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirildi. Ziyaretçiler tarafından manastır içerisine ve çevresine atılan çöp ile ambalaj atıkları toplanarak vatandaşların ziyaretlerini temiz bir ortamda gerçekleştirmesi sağlanmış oldu.

 

TOPLUMSAL DUYARLILIK GEREKİYOR

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada doğal dengenin ve tarihi zenginliklerin korunması için azami çaba sarf edildiğine dikkat çekilerek koruma çalışmalarının toplumsal olarak sahiplenilmesi ile sonuca varabileceği ifade edildi.

 

HATAY’A YAKIŞAN TARİHE SAHİP ÇIKMAK

Manastırı ziyaret eden vatandaşların çöplerini, kalıntılar arasına ve çevresine değil manastırın girişine bırakılan çöp kutularına atmaları gerektiğini belitten yetkililer, Hatay’a yakışanın çevreye ve tarihe sahip çıkmak olduğu kaydedildi.