Hatay’ın İskenderun ilçesinde iki yıl önce kullanıma kapatılan 56 yıllık şehir stadının yıkımına başlandı, ancak sadece kapalı tribünün çelik konstrüksiyon olarak yenileneceği ileri sürülüyor.

 

Türkiye’nin ilk spor tesisleri arasında 1961 yılında yapılan ve tüm tribünlerinin de 1969’da tamamlanarak hizmet veren İskenderun Şehir Stadının geçen zaman içerisinde bazı bölümlerinin çürümesi üzerine iki yıl önce kullanıma kapatılmıştı. Çok sayıda kulübe ev sahipliği yapıp birçok önemli karşılaşmaların oynandığı İskenderun 5 Temmuz Stadının yıkım çalışmaların başlandı.

 

Metin Alparslan Kupası BJK RMK Marine’in Gençlik ve Spor Bakanlığı Tesisler Genel Müdürlüğü kontrolünde yıkımı yapılan İskenderun 5 Temmuz stadının yapımıyla ilgili çeşitli iddialar var. Edinilen bilgiye göre yıkım işleminin sadece kapalı tribünle sınırlı olduğu, yapımının ise çelik konstrüksiyon olarak inşa edileceği öğrenildi.

 

Kentin spor otoriteleri mevcut stadın tümünde sıkıntı olduğunu, tamamen yıkılması beklentisi içerisinde olduklarını vurgulanarak yıkım ve yapım işleminin sadece kapalı tribünle sınırlandırmanın yanlış olduğunu, stadın İskenderun’a yakışır hale getirilecek şekilde yenilenmesi gerektiğini söylediler.