Hatay Valiliği koordinasyonunda Afrin Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile İskenderun Ticaret Sanayi Odalarını ziyaret ettiler.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına gelen Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Üyeleri’ne İskenderun ve bölge ekonomisini tanıtan Arapça dublajlı tanıtım filmi gösterildi.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkan vekili Muhsin Yeter, bölgenin ekonomik ve coğrafi yapısı nedeniyle Suriye’ye yapılan ihracatlar hakkında bölgede üretilen sanayi ve tarımsal ürün çeşitliliği hakkında bilgiler verdi.

 

Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüsso, bölgede güvenin sağlandığını sırada ticareti arttırmak olduğunu belirterek ilk ziyaretlerini komşumuza yaptık diyerek şunları söyledi: “Biz Zeytin üreticisiyiz yağ ve sabun fabrikalarımız var. Afrin’e yeni yatırımlar ve ticaretimizi arttırmak için sizlerden fikir alışverişine birlikte çalışmaya geldik” dedi.

 

Vali Yardımcısı ve Zeytin Dalı Harekat Bölgesi İnsani Yardım Koordinatörü Tolga Polat, Zeytin Dalı gümrük kapımız ile birlikte bölgede istikrar ve güvenin yanı sıra ticarette hareketlilik gösteriyor. Bizler gereken desteği ve önemi veriyoruz. Bundan sonra da daha iyi olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na üye işadamları yaptıkları işler ve karşılıklı yapabilecekleri yatırmsal ve ihracata dahalı çalışmalar hakkında hazırlanan görüşme masalarına geçtiler. Suriye ve Türk işadamları burada birbirlerine yaptıkları ve yapmak istedikleri işler hakkında görüşmeler yaptılar.