Türk Kızılay’ı Şube Başkanı Ümit Günay, Suriye’de sivillere yönelik AFAD’la yaptıkları çok boyutlu insani destek ve koruma çalışmalarına ‘Suriye yazıp 2868’e göndererek Kızılay’a destek verilmesini istedi.   

 

Afrin’deki Zeytin Dalı operasyonu ile ilgili Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Türk Kızılayı Şube Başkanı Ümit Günay, “Ekiplerimiz koordineli olarak gerekli tedbirleri almaktadır. Diğer bölgelerde olduğu gibi Afrin’de de kesintisiz ve ayrım gözetmeksizin insani desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

 

Sahada yoğun bir şekilde çalışma içinde olduklarını kaydeden Günay, "Yeni kamp alanları oluşturulması ve Afrin’den gelecek olan insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına, arkadaşlarımız sahada yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Afrin Operasyonu sonrası olası göçe karşı, başta barınma ihtiyacı olmak üzere gıda ve diğer ihtiyaçların giderilmesi için hazırlıklarımızı yaptık. İdlib ve Azez’de de çadır sayılarını artırıyor ve yeni çadırkent alanları belirliyoruz, bunların çok hızlı kurulması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu anlamda içme suyu kuyuları, günlük gıda tesisi, üst yapı, tuvalet gibi alanlar inşa ediliyor. Korunmaları ve ihtiyaçlarının sağlanması için imkanlar seferber ediliyor” şeklinde konuştu.

 

İskenderunlulara da çağrıda bulunan Günay, “Sizler de Suriye yazıp 2868’e göndereceğiniz SMS ile destek olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kan merkezlerimiz de kan stoklarımızı da tahkim ettik. Kış aylarında azalan kan stoklarımızı düşünerek bu dönemde kan bağışçılarımızdan da biraz daha özverili olmalarını istiyor, kıymetli bağışçılarımızı kan bağış noktalarına bekliyoruz” diye konuştu.