Abdullatif Şekrak, henüz daha üç günlükken, İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Koparan’ın gerçekleştirdiği başarılı ameliyatla sağlığına kavuştu.

 

Suriyeli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Abdullatif Şekrak’a hamile olan Sana Hilel; “Sancımın  artması ve riskli doğum olduğundan ötürü Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde sezaryen ile doğum yaptım, doktorların doğum sonrası bebeğin ölüm riskinin olduğunu söylediler “ dedi.

 

Hemen ameliyat edilmesi gereken bebek İskenderun Gelişim Hastanesine sevk edildi. Gerekli muayene ve tetkiklerin ardından Gelişim Hastanesi Beyin Sinir ve Omurilik Uzmanı Op.Dr.Mehmet Koparan tarafından  müşahede altına alınan bebek 3 gün sonra ameliyat edildi. Başarılı ameliyat sonrası yoğun bakın ünitesinde tedavisi devam eden Abdüllatif bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

 

Dünyada 5 binde bir görülen ‘çift başlı’ teşhisi ile özellikli ve riskli bir vakanın ameliyatını başarı ile gerçekleştirdiklerini söyleyen Dr. Koparan bu tür vakaların çok nadir olarak görüldüğünü, bebeğin anne karnında iken rahatsızlığının bilindiğini ve  bunun içinde doğumun sezeryan ile gerçekleştirildiğini söyledi.

 

Dr. Koparan; “Sezaryen doğumun sonrasında bebek, başındaki kitlenin büyük olması ve içinde beyin dokularının olması dolayısıyla, merkezimize yönlendiriliyor. Bebek getirildiğinde; yaklaşık 3 kiloya yakın kendi ağırlığı, 1 kiloya yakında başının arkasındaki kitlenin ağırlığı vardı. Bu vaka, her 5 bin canlıda bir görülen hastalıklar grubudur. Bu kesenin bir kısmında beynin üretmiş olduğu su bulunuyor. Bir kısmında meninks dediğimiz beynin farklı bir kısmı olabiliyor. Bir kısmında beynin kendisiyle birlikte, diğer elemanlar görülebiliyor. Diğer bir kısmında ise beynin su üreten ve suyu depolayan ventrikül diye adlandırdığımız mevcut gruplar var. Genelde bu tür hastalar, (arka tarafta bulunan beyin sapı solunumu sağlayan bölge olması dolayısıyla) ameliyat yapılsa da, ameliyat sonrası sonulum yetmezliğinden kaybediliyor” şeklinde  açıklama yaptı.

 

Başarılı bir ameliyat sonrası bebeği yoğun bakıma aldıklarını  ve sekiz saatlik takibin ardından, bebeği makineden ayırıp, kendi solunumu altında takibimizi sağladıklarını ifade eden Dr.Koparan, takiplerinin  ve tedavilerinin şuan sorunsuz devam ettiğini , ilerleyen dönemlerde çocuk doktorunun önerilerinin ardından bebeği ailesine teslim edeceklerini  belirtti.

 

Bebeğin ailesi Op. Dr. Mehmet Koparan’a gerçekleştirdiği başarılı ameliyattan ötürü teşekkür etti.