İdlib-Hama sınır bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 65 bin kişinin İdlib’in güvenli bölgelerine doğru olan kaçışı sürerken Türk Kızılayı yeni çadırkent hazırlığına başladı.

 

Sarmanda’nın kuzeyinde Kelbit mevkiinde bulunan ve daha önce AFAD tarafından zemin çalışmaları yapılan arazide kurulumuna başlanan çadırlar binlerce insana ev sahipliği yapacak. Çatışma bölgelerinden kaçan sivillerin farklı noktalarda barınabileceği yeni çadır kentler kurma çalışmaları Reyhanlı Cilvegözü Gümrük Kapısı karşısında bulunan Bab-Al Hava Sınır Kapısı yakınındaki Kelbit bölgesinde yapılıyor. Daha önce AFAD tarafından zemin çalışmaları yapılan arazide Türk Kızılay’ı ekipleri tarafından kurulumuna başlanan çadırlar binlerce Suriyeli insanı ağırlayacak.

 

Yaşanan göç sonrası bölgedeki kampların kapasitesinin üzerine çıkmasıyla harekete geçen Türk Kızılayı, ilk etapta 500 çadırdan oluşan kampın kurulumunu planladı. Bölgeye çadırlarını ve uzman ekiplerini sevk eden Kızılay, AFAD koordinesinde, kamp alanının düzenlemesini yaptıktan sonra çadırların kurulumuna başladı. Şu ana kadar 100 çadırın kurulumu gerçekleştirildi. Kamp alanındaki su kuyusunu da işler hale getiren Kızılay, çatışmalardan kaçan insanları çadırlara yerleştiriyor.

 

Bölgede 650 çadır daha kuran Kızılay Sınır Yardımları Operasyon ekipleri Suriye’de çatışmaların yaşandığı ilk günden buyana ülkenin kuzeyine göç etmek zorunda kalan insanların mağduriyetlerini gidermek için bu bölgede çalışmaları yoğun bir şekilde başlattı.

 

AFAD’ın da destekleriyle Kızılay ekipleri çadırların kurulumunu gerçekleştiriyor. Burada 650 ailenin barınacağı modern bir çadır kent kurmaya çalıştıklarını bildiren Türk Kızılay’ı kurulacak çadır kentte vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını karşılanabileceğini kaydetti.