24 Haziran seçimlerine hazırlanan ve gittiği her yerde büyük ilgi ile karşılanan CHP Hatay Milletvekili adayı Av Suzan Şahin dün İskenderun da  çeşitli etkinliklere katıldı. İskenderun da esnaf ziyaretlerinde bulundu Esnaflardan ve vatandaşlardan büyük ilgi gören Şahin Esnaf bakanlığı müjdesini verdi. Ziyaretleri sırasında sorun dinleyen Şahin, esnafın ağır vergi ve prim borcu altında ezildiğini, yükselen faiz ve döviz nedeniyle sermayesinin eridiğini söyledi.

 

Esnafların Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığında rahat nefes alacağını ve kazançlarına göre vergilendirileceklerinin müjdesini veren Şahin esnafın sorunlarını bildiğini başkentte çözümlenecek sorunlar için elinden geleni yapacağını vurguladı.

 

Şahin daha sonra Önce İskenderun Türkmen Köyleri derneğini Elektrik mühendislileri odası İskenderun temsilcilik lokalini sonrada Arsuz Sanayici ve İş Adamları Derneğine de ziyaret gerçekleştirdi.

Türkmen Köyleri derneğinde dernek üyesi Muhtarlarla sohbet ederek sorunları dinleyen Şahin bu sorunların çözümü için ilgililerle görüşeceğine ve sorunları çözeceğini iletti.

 

ATSİAD üyesi iş adamları ile buluşan karşılıklı sohbette ekonomik gidişatı masaya yatırarak işadamlarının görüş ve önerilerini dinleyen CHP’li Şahin “Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan ekonomi politikalarına son vereceğiz. Tüketim, israf, borçlanma sarmalına dayalı ve iflaslar doğuran ekonomik model terk edilecek. Üretime dayalı, gelirin hakça bölüşüldüğü refah ekonomisine geçilecektir. Ekonomiyi düzenleyen temel kurulların özerkliği yeniden tesis edilecek. Merkez bankası para politikasını bağımsız bir şekilde uygulayacak. Kamu bankaları siyasetin etkisinden çıkarılacak” diye konuştu.

 

Şahin, hedeflerinin Türkiye ekonomisinin her yıl en az 7% büyümesi olduğuna vurgu yaparak “Başta dış yatırımcılar olmak üzere her türlü yatırımcı için şart olan öngörülebilir ve güvenilir yatırım ortamı oluşturulacak. Üretime dayalı ve küresel ölçekte rekabet edebilir ekonomik model sayesinde işsizlik oranları 5 yıl içinde %5 e düşürülecek. Ekonomik vizyonumuz; tasarım ve katma değeri yüksek üretim odaklı olacak. Girişimcilik merkezleri oluşturulacak, dünyanın gelişmiş ülkelerinde neredeyse 10 yıldır devreye girmeye başlayan “dördüncü kuşak endüstrinin”, yani Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üretim yapısı ve teknolojisi geciktirilmeden ülkemize kazandırılacak” şeklinde konuştu.

 

Bilişim ve gelecek teknolojileri öncelikli yatırım alanları olacağının altını çizen CHP’li Şahin şunları kaydetti: “Yüksek teknoloji bölgeleri kurulacaktır. Bilişim alanında hizmet ihraç eden ülke haline geleceğiz. İhracatımız 5 Yıl içerisinde iki katına çıkarılacaktır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörünü, 100 milyar dolarlık iş hacmine ulaşması için destekleyeceğiz. Bölgesel gelişmişlik farklarını azaltacak ve gelişmeyi bütün ülkeye yayacak politikalar uygulanacaktır. Jeopolitik konumumuzu da kullanarak Türkiye’yi lojistik üs haline getireceğiz. Enerji politikalarında akılcı olmayan uygulamalar gözden geçirilecek, ithal kömüre dayalı termik santral yapımına kısıtlama getirilecek, yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik verilecektir”