Kendileri gibi Avrupa’da bin 700 adet okulun bulunduğunu belirten KİGA Dorf Butik Anaokulu sahibi Burçak Çetin Türkiye’nin yeni yeni bu anlayışı benimsemeye başladığını söyledi.  

 

Bu yıl da tekrar Finlandiya’da olacağını ifade eden KİGA Dorf Butik Anaokulu sahibi Burçak Çetin “Bir anaokuluyla bağlantı kurup, kardeş anaokulu projemiz var. Butik anaokulu olarak başladık aslında, bu yıldan sonra büyümeyi hedefliyoruz. Çünkü KİGA’da eğitim gören çocukların bir yılın sonunda gerçekten çok güçlü kişiliklere sahip çocuklar olduklarını gördükleri için talep doğrultusuna büyümeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

 

KİGA Dorf’un Türkiye’deki anaokulu anlayışının dışında bir anaokulu olduğunun altını çizen Burçak Çetin “Teknolojik cihazların kullanılmadığı, günümüzün büyük bir bölümünü bahçede, doğada geçirdiğimiz, çocukların günlük yaşam becerilerini kedileri gerçekleştirdikleri, yemek hazırlanmasına dahi katkı sağladıkları bir okul” dedi.

 

Anaokullarında çocuklara günlük yaşam becerilerini yapmaları için fırsat verdiklerini vurgulayan KİGA Dorf Butik Anaokulu sahibi Burçak Çetin “Eğitmenler olarak onarın bir tık gerisindeyiz, onlara çok müdahale etmiyoruz. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindide kendileri masaları kuruyorlar, kendileri masaları kardırıyorlar, yemeğe katkı sağlıyorlar. Çocuklarımızı teknolojik cihazlara maruz bırakmadığımızdan onların hayal dünyasını geliştirmeleri için çok faydalı bir gün kalıyor ve onlara çok müdahale etmiyoruz. Açıkça yaşamı öğreniyorlar” şeklinde konuştu.

 

0-7 yaş öncesi çocuğa çok fazla akademik bilgi yüklendiğinde, bunun stres ve kaygıya yol açtığını sözlerine ekleyen KİGA Dorf Butik Anaokulu sahibi Burçak Çetin şunları söyledi: “Fakat çocuğun kişiliğinin güçlenmesi, fiziği için de çok önemli, bu kısma çok daha ağırlık veriyoruz. Kendi oğlum da burada, oğlumun ilk başladığı Anaokulu KİGA. Senenin sonunda tüm velilerin yaptığı yorumlarda; çocuklarımızın gerçekten güçlü kişiliğe sahip olması, çocukta iletişime geçmek için, en büyük araç oyun. Burası da Milli eğitime bağlı bir anaokulu, fakat akademik bilgiler bizim için ikinci planda. Çünkü çocuğun yemeğe katkı sağlaması, bahçede çok zaman geçirmesi, arkadaşlarıyla olan doğru ilişkileri bizim için akademik bilgilerden çok daha önünde. Plastik kullanmıyoruz okulumuzda her şey ahşap, beslenmede kullandıkları malzemeler de porselen, cam.”

 

KİGA Dorf Butik Anaokulu eğitimlerinde çocuk, aile ve okul üçgenine de değinen Burçak Çetin “Üçümüz birlikte hareket ettiğimiz zaman başarıya ulaşabiliyoruz. O yüzden anne babaların tutumları değişmesi gereken bilgiler, bizim için çok önemli sürekli iletişim halindeyiz” dedi.