Ankara ve Amasya'dan sonra yurdun önemli soğan üreticisi illerinden biri olan Hatay'da Kumlu ilçesinde 3 bin dekara yakın, Reyhanlı ilçesinde 16 bin dekara yakın ve diğer ilçeler de olmak 20 bin dekar alanda soğan üretimi gerçekleştiriliyor. Hatay’da hasat edilen soğanlar ise ülkenin değişik bölgelerine, hallere ve pazarlara gönderiliyor. Bu sene yağışların fazla olması sebebiyle hasat biraz gecikti. Araziye ancak girilebildiklerini belirtilen çifçiler hasadın 15-20 Mayıs'a kadar süreceğinin tahmin edildiği belirtti. Çiftçi, turfanda soğanın piyasaya girmesi ile beraber fiyatların dengeleneceğine inanıyor.

 

Hataylı çiftçi Recep Balcı, soğanı tarlada 1 buçuk liraya satabildiklerini, kendilerinin değil aracıların para kazandığını vurgulayarak "1996 yılından sonra aralıksız olarak bu işle uğraşıyorum. İlaç, mazot, gübre ve tohumların maliyetleri çok yükseldi. Şimdi haberleri izliyoruz, hallere gidiyoruz, pazarlara gidiyoruz. Soğana 5-7 lira, 8 lira fiyat çekiliyor. Biz bunu ürettiğimizde bizler tarlada bu ürünü 1-1.5 liraya ancak verebiliyoruz. Çiftçi para kazanıyor diyorlar ama çiftçi hiçbir şekilde para kazanamıyor, hep aradaki aracılar parayı kazanıyor” dedi.

 

Soğanın tohumunu 9.5 liraya Bursa'dan getirttiklerini aktaran çiftçi Recep Balcı 1 tonuna 10 bin liraya yakın para veriyoruz. 20 dönümü yetiştirene kadar bize maliyeti 30-40 bin lira oluyor. Bunu 1.5 liraya sattığımızda ancak kafa kafaya çıkabiliyoruz ya da çıkamıyoruz. Bu ürünlerde kazananlar sadece aracılar, çiftçi kazanamıyor, çiftçi sıkıntılı. Hükümetimizin bu aracılar konusunda bilgisinin olduğunu biliyorum ama bir şekilde reisimiz de bu durumun önüne geçmeye çalışıyor, bir şekilde bu durumu engellemeye çalışıyorlar. Aradaki komisyoncular, tüccarlar, parayı kazanan hep bunlar" diye konuştu.