Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yürütülen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatlarından olan "Deniz Kurdu 2019 Tatbikatı" kapsamında TCG Tarsus (P-1204) Gemisi İskenderun Limanına demir attı.

 

TCG Tarsus (P-1204) Gemi Komutanı Dz. Yüzbaşı Onur Çağlar, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe'nin eşliğinde Kaymakam İskender Yönden'e nezaket ziyaretinde bulundu, günün anısına şilt takdim etti.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın sevk ve idare ettiği, Deniz Kuvvetleri Karargahı'nda planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığınca yönetilen Denizkurdu-2019 tatbikatının Doğu Akdeniz bölümünde, senaryo gereği şiddetli deprem meydana gelen bir ülkeye gönderilen ekiplerin enkazda arama ve kurtarma çalışması eğitimi gerçekleştirildi.

 

İSKENDERUN’DA ‘GÖLCÜK DEPREMİ’ TATBİKAT

İskenderun'daki tatbikatta senaryo gereği, şiddetli deprem sonrası tüm ulaşım ve iletişim altyapısı depremden olumsuz etkilenen "Haki" ülkesine, "Mavi" ülkesince deniz yoluyla gönderilen Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ile 112 Acil Servis, Türk Kızılayı, AFAD ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma ekiplerince enkazda çalışma yapıldı.

 

Hızla bölgeye intikal eden ekipler, enkaz altında kalan yaralıların güvenli şekilde tahliyelerini sağladı. Araç içerisinde sıkışan yaralılar da ilk müdahale yapıldıktan sonra sıkıştıkları yerden kurtarıldı. Ekipler, enkazdaki cesetleri de çıkarttı. Gerçeği aratmayan tatbikat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

"UNUTMADIK DERS ALDIK"

Öte yandan, arama kurtarma görevlilerinden bazılarının boynunda, üzerinde Gölcük depreminin meydana geldiği 17 Ağustos 1999 tarihi ile "Unutmadık ders aldık" yazısının olduğu künyenin bulunduğu dikkat çekti.

 

Senaryo gereği, tüm ulaşım ve iletişim altyapısı depremden olumsuz etkilenen "Haki" ülkesine, "Mavi" ülkesinden gönderilmek istenen personel ve malzemeyi taşıyan TCG Tarsus (P-1204) Gemisi dün Mersin Limanından çıkış yaparak, tatbikatın diğer safhasının gerçekleşeceği İskenderun Limanına demir attı.